Rudzkie Kino Patria zostanie zlikwidowane
W czwartek 8 maja do Prezydenta Rudy Śląskiej Michała Pierończyka zostało złożone zawiadomienie o terminie likwidacji rudzkiego Kina Patria. Właścicielka obiektu Ewa Brzezińska-Dłóciok poinformowała, że kino zostanie zlikwidowane. Będzie funkcjonowało już tylko do 30 czerwca br.
Trudna decyzja została podjęta przez trudną sytuację finansową kina. Chodzi m.in. o drastyczną podwyżkę podatku od nieruchomości, którego stawka wzrosła trzykrotnie w związku z powiązaniem jego funkcjonowania z działalnością gospodarczą prowadzoną w zakresie kultury, a nie jak wcześniej, z działalnością kulturalną. W 2023 roku podatek wynosił 8 393 zł, jednak w 2024 roku zmieniona stawka wyniosła 27 195 zł. Po podwyżce zapłata takiej kwoty nie była już możliwa.
Kino utrzymywało się tylko z własnych wpływów z biletów oraz prowadzonej kawiarni. Z czego 61 proc. wpływów musiało zostać przeznaczone na podatek VAT (8 proc.), udział dla dystrybutora (50 proc.), opłatę do PISF (1,5 proc.), a także tantiemy dla O.Z.Z.
Jak tłumaczy Ewa Brzezińska-Dłóciok, dla kin studyjnych, które muszą brać udział w niesprawiedliwej konkurencji z multipleksami i platformami streamingowymi, każde dodatkowe obciążenie jest rujnujące. Zwłaszcza w okresie zapaści pocovidowej, a także podwyżek cen m.in. wody, prądu oraz opału.
- Przejmując kino w 1990 roku, kierowałam się jedynie chęcią utrzymania spuścizny moich dziadków, a nie działalnością skierowaną na zysk o którym trudno mówić w całym okresie prowadzenia przeze mnie kina. Była to raczej walka o utrzymanie się i to się jakoś udało – wspomina Ewa Brzezińska-Dłóciok.
Ratunkiem miało być Śląskie Centrum Edukacji Medialnej
Przy okazji pierwszych informacji na temat trudnej sytuacji Kina Patria pojawił się pomysł przekształcenia Kina Patria w Śląskie Centrum Edukacji Medialnej, czyli miejsca, w którym byłoby można również nauczać o mediach i filmie. Obiekt miał zostać wykupiony przez miasto, a zarządzanie nim przekazane w ręce Fundacji Kina Patria. Ostatecznie pomysł nie został zrealizowany.
- Szkoda, że kino podziwiane przez ludzi, którzy specjalnie przyjeżdżają z okolicy, aby je zobaczyć i poczuć jego klimat, nie zostało docenione przez Miasto. Szkoda, że taka perełka kulturalna zniknie, bo na pewno na mapie Rudy Śląskiej i nigdzie w najbliższej okolicy drugiego takiego obiektu nie ma - podsumowuje Ewa Brzezińska-Dłóciok.
Z likwidacją rudzkiego kina nie potrafią pogodzić się również mieszkańcy Rudy Śląskiej, którzy w komentarzach pod wpisem właścicielki kina o podjęciu trudnej decyzji komentowali, że jest to "bardzo smutna wiadomość" i "wizerunkowa porażka" dla miasta. "Miejsce z duszą, z historią, z klimatem, którego nie da się znaleźć w żadnym multipleksie" podsumowuje jedna z osób. "Nie zamykajcie kina, zorganizujcie zrzutkę" - proponuje internautka.
Kino z "duszą" i wieloletnią historią
Kino Patria funkcjonuje od 1937 roku. Od lat 90 XX. prowadzi je obecna właścicielka. Od 2000 roku kino przekształca się w kino studyjne, oferując w swoim repertuarze ambitne produkcje filmowe.
Działalność kina została doceniona dwukrotnymi nominacjami do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) w kategorii "Podmiot prowadzący kino" (2009 i 2016). To wyróżnienie jest przyznawane podmiotom, które w szczególny sposób angażują się we wspieranie polskiej kinematografii, popularyzację jej dorobku oraz ułatwianie dostępu do polskich filmów szerokiej publiczności.
Od 10 lat w Kinie Patria organizowane jest cykliczne wydarzenie "Kino dla Kobiet". Pojawił się już pomysł, aby zorganizować ostatnią, pożegnalną imprezę. Wiadomo, że ma odbyć się w czerwcu. Dokładna data nie została jeszcze ustalona.
