Damian Małas to nurek instruktor MSWiA. Jedyny w całym województwie!
Kilka tygodni temu mł. ogn. Damian Małas z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu uzyskał uprawnienia nurka instruktora Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak się okazuje: na ten moment jako jedyny posiada tego typu uprawnienia w całym województwie śląskim.
- Aby uzyskać uprawnienia nurka instruktora MSWiA trzeba przejść szereg kursów oraz spędzić setki godzin pod wodą
- wyjaśnia nam mł. ogn. Damian Małas.
Najpierw kurs na młodszego nurka MSWiA. Dwuletnia praktyka i można starać się o to, żeby podnieść swoje kwalifikacje na nurka MSWiA. Kolejne praktyki i przychodzi czas na następny etap, czyli kierownika prac podwodnych. Później dopiero jednostka kieruje kandydata na egzamin teoretyczny i praktyczny, aby stać się w przyszłości nurkiem instruktorem.
- Po zaliczeniu egzaminów kandydat kierowany jest na staż instruktorski. Na stażu kandydat oceniany jest pod kątem prowadzonych zajęć teoretycznych, jak i praktycznych na poligonie wodnym. Kolejno po pozytywnym zaliczeniu kandydat otrzymuje uprawnienia nurka-instruktora MSWiA. Oprócz wyżej wymienionych kursów instruktor musi dodatkowo posiadać uprawnienia instruktora nurkowania cywilnego i kursy techniczne, które dają możliwość wykonywania nurkowań dekompresyjnych na mieszankach oddechowych typu trimix oraz kursy pedagogiczne - dodaje strażak z KM PSP w Bytomiu.
W skrócie: jest to proces bardzo długotrwały, który trwa kilka lat.
"Nurkowanie stało się moją pasją i sposobem na życie"
Mł. ogn. Damian Małas służy w bytomskiej jednostce od prawie dziesięciu lat. Jest też członkiem - działającej w ramach JRG w Bytomiu - Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego.
Poza tym - Damian Małas jest instruktorem nurkowania cywilnego. Specjalizuje się on głównie w nurkowaniach wrakowych i jaskiniowych. Od niedawna bohater niniejszego tekstu nurkuje również na obiegach zamkniętych (rebreather).
- Moja przygoda z nurkowaniem zaczęła się odkąd zostałem przyjęty do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu, czyli w 2014 roku. Co prawda podstawowe kursy nurkowania cywilnego ukończyłem dużo wcześniej, ale nie nurkowałem po nich. Dopiero po rozpoczęciu służby zostałem członkiem Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego działającej w ramach JRG Bytom, zacząłem nurkować systematycznie oraz podnosić swoje kwalifikację nurkowe zawodowo, jak i prywatnie - dodaje Małas.
- Odkąd zacząłem nurkować, nurkowanie stało się moją pasją i sposobem na życie oraz pracą zawodową, którą wykonuje na co dzień podczas służb. Przez lata nurkowań prywatnych, jak i zawodowych w PSP, poznałem ludzi, którzy zaszczepili we mnie chęć poznawania głębin. Jednym z ulubionych miejsc do nurkowania, do którego często wracam, są wraki Morza Bałtyckiego. Dlaczego zostałem instruktorem, dlatego aby przekazywać wiedzę i doświadczenie innym oraz zarażać swoją pasją
- kończy nasz rozmówca.