Barbórka w środku lata wraca do Tarnowskich Gór. PROGRAM
Barbórka w środku lata powraca do Miasta Gwarków już po raz kolejny. Wydarzenie to wpisało się już na listę corocznych letnich wydarzeń. Impreza organizowana jest od 2018 roku. Barbórka w środku lata jest nawiązaniem do starej tradycji: odbywające się tutaj od końca XVIII wieku w tym terminie Bergfesty były pierwszymi w regionie świętami górników.
Co ma wspólnego ze świętą Barbarą? Tylko i aż tyle, że blisko trzysta lat temu to właśnie w Srebrnym Mieście zawiązało się jedno z pierwszych (o ile nie pierwsze) bractw jej imienia, a jego statut zatwierdził sam papież. Nowinę papieskiej bulii także ogłoszono latem - wyjaśnia miasto.
W tym roku miasto postanowiło zorganizować Barbórkę od 11 do 13 lipca. Oto program:
SOBOTA, 12 lipca:
- 14.00 Warsztaty rękodzielnicze - śląska kuchnia na magnesach i śląskie tasie
- 14.00 Śląskie pieśni ludowe - warsztaty śpiewacze
- 16.00 Zespół Instrumentów Dętych "To na tyle"
- 17.00 Pan Wrona
- 18.15 Kwintet Śląskich Kameralistów / Schlesische Kammersolisten
- 19.30 Power of Winds Koncertowa Orkiestra Dęta
- 21.00 Park Miejski - #TeatralneParkowanie : Niedopasowani i TG Akt - “Zagadkowe spotkanie w TG”
NIEDZIELA, 13 lipca:
- 11.30 kościół Bobrowniki Śląskie- Piekary Rudne - msza święta za górników, ich rodziny i miasto
- 14.00 Park Kunszt: uroczystości na pamiątkę odkrycia 16 lipca 1784 roku złóż srebronośnych w szybie Rudolphine
- 14.00 Rynek: warsztaty rękodzielnicze - magnesy i górnicze czaka
- 16.00 Tarnogórska Orkiestra Dęta - koncert na 100 pyrlików
- 17.00 Ślōnsko Bajarka
- 18.00 Skok przez skórę i Tarnogórski Walczyk - widowisko
- 19.00 Chór Allegro
- 19.40 FRYNA
- 21.00 Park Miejski - #TeatralneParkowanie: teatr Trajektoria i “Fragmentarium”
Zobaczcie zdjęcia z zeszłorocznej edycji w galerii.
Skąd wziął się pomysł na Barbórkę w środku lata?
Bergfest czyli święto górnicze – jeszcze nie jako barbórka – obchodzono w Tarnowskich Górach już w końcu XVIII wieku w połowie lipca. Święta Barbara patronką górników stała się w połowie tego samego wieku także w mieście gwarków, a na dodatek w lipcu 2017 roku pogórnicze zabytki miasta wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Postanowiliśmy „odkurzyć” starą tarnogórską tradycję, a wszystkie wydarzenia w Parku Kunszt i na tarnogórskim Rynku miały związek ze Górnym Śląskiem, ale nie tylko tym z „pyrlikiem i żelozkiem” w herbie, ale również tym, który istniał przed, obok i po rewolucji przemysłowej – opowiada Mariusz Jarzombek z Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta, pomysłodawca imprezy
16 lipca 1784 roku w szybie Rudolphine odkryto złoża rud srebrnonośnych. Wkrótce potem na miejscu założono Królewską Kopalnię Fryderyk, uruchomiono także pierwszą w regionie maszynę parową. Oba momenty uważa się nie tylko za początek drugiej tarnogórskiej rewolucji górniczej, symboliczny start europejskiej rewolucji przemysłowej, ale także prapoczątek przemysłowego Górnego Śląska, jaki znamy dziś.
Na pamiątkę tamtych wydarzeń usypali w sąsiedztwie kopalni pamiątkowy kopiec spotykając się przy nim co roku właśnie 16 lipca na Bergfeście czyli święcie górniczym. Działo się tak do początków XX wieku, kiedy tarnogórskie górnictwo zakończyło się wraz z zamknięciem kopalni Fryderyk.
