Zaćmienie Słońca

i

Autor: pixabay.com

Astronomia

To gratka dla miłośników astronomii. W poniedziałek będzie całkowite zaćmienie Słońca

W poniedziałek 8 kwietnia na niebie wystąpi niecodzienne zjawisko. Mowa o zaćmieniu Słońca, które stanowi prawdziwą gratkę dla miłośników astronomii. Faza całkowitego zaćmienia ma potrwać około 4,5 minuty.

Zaćmienie Słońca w Ameryce Północnej

Zaćmienie Słońca będzie widoczne w Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Rozpocznie się na Oceanie Spokojnym w okolicach wysp Kiribati. W Meksyku będzie widoczne już kilka minut po godz. 12 lokalnego czasu. Po 13:30 widoczne stanie się dla mieszkańców amerykańskiego Teksasu, a później dla mieszkańców pozostałych stanów m.in. Oklahomy, Arkansas, Missouri Kentucky, Vermont i Maine. Następnie będzie widoczne wzdłuż granicy z Kanadą. Dokładny pas zaćmienia można zobaczyć na stronie internetowej NASA.

Zaćmienie zakończy się o 21:35:55 (polskiego czasu - przyp. PAP) w północnej części Oceanu Atlantyckiego. To pozwoli zaobserwować jego częściową formę np. na Islandii. Mieszkańcy Irlandii i fragmentu Hiszpanii (będą mogli - przyp. PAP) zobaczyć bardzo płytkie zaćmienie częściowe tuż przed zachodem Słońca. To jednak będzie już sport ekstremalny - podaje na blogu "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki.

Poniedziałkowe zaćmienie Słońca będzie wyjątkowe

Poniedziałkowe zaćmienie Słońca będzie prawdziwą gratką dla miłośników astronomii głównie ze względu na swoją długość. Faza całkowitego zaćmienia potrwa ok. 4,5 minuty w Meksyku i będzie się stopniowo skracać w drodze do Kanady, gdzie wyniesie 3,5 minuty.

Ponadto w trakcie poniedziałkowego zaćmienia będzie szansa na to, by zobaczyć na niebie wszystkie dostrzegalne gołym okiem planety. Widoczna stanie się Wenus, która znajdzie się po prawej stronie od Słońca. Po drugiej stronie zobaczymy Jowisz, ale będzie on świecił nieco słabiej niż Wenus.

Kiedy zaćmienie całkowite w Polsce? 

Ale długość poniedziałkowego zaćmienia to "nic" w porównaniu z zaćmieniem, które ma nastąpić w 2027 roku w północnej części Afryki. "Maksimum zaćmienia będzie widoczne w zasadzie na Nilu. Tam faza maksymalna zaćmienia będzie trwała aż 6,5 minuty” - zapowiada wicedyrektor Planetarium Śląskiego Damian Jabłeka w "Nauce w Polsce".

Zaćmienia Słońca mogą wystąpić w momencie, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Ziemią a Słońcem i przesłoni całkowicie lub częściowo tarczę słoneczną. W takiej konfiguracji Księżyc znajduje się w nowiu, ale nie przy każdym nowiu zachodzi zaćmienie, bowiem orbita naturalnego satelity Ziemi jest nieco nachylona względem płaszczyzny orbity naszej planety i Księżyc na niebie zwykle znajduje się nad albo pod tarczą słoneczną.

W Polsce ostatnie zaćmienie całkowite było widoczne w 1954 roku w Suwałkach, a następne wystąpi dopiero w 2135 roku. W latach 2075 i 2093 wystąpią u nas zaćmienia obrączkowe. (PAP)

Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska-Wujec