Ponad 180 aktywności w 4 miastach 17. Noc Naukowców Politechniki Śląskiej zapowiada się naprawdę interesująco. W tym roku impreza odbędzie się pod hasłem: „W rytmie eko”.
Wykłady, pokazy, warsztaty, wystawy, koncerty i naukowy talk-show. To wszystko już 8 października w Gliwicach, Zabrzu, Katowicach czy Rybniku. Niektóre aktywności będą transmitowane na żywo on-line.
– To już 17. edycja Nocy Naukowców – w tym roku pod hasłem „W rytmie eko”. Zapraszamy na to wielkie wydarzenie popularnonaukowe, podczas którego otwieramy wszystkie naukowe drzwi na Politechnice Śląskiej, żeby pokazać to, co mamy najlepsze. Przygotowaliśmy 180 fantastycznych pokazów nie tylko naukowych, ale też kulturalnych. Będziemy też świętować 20-lecie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gliwicach. W tym roku będą więc atrakcje i dla najmłodszych, i dla najstarszych – mówi dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej.
Tegoroczna Noc Naukowców ma zwrócić uwagę na ważne dziś kwestie, m.in. elektromobilność, ochronę środowiska, ekobudownictwo czy ekologię w architekturze.
Ekologia i ograniczenie zużycia energii to teraz temat bardzo na czasie.
– Politechnika Śląska bardzo intensywnie odpowiada na zapotrzebowanie otoczenia społeczno-gospodarczego – stąd tegoroczne hasło. Zielona energia czy ekologiczne zachowania są bardzo ważne, dlatego postanowiliśmy w tym roku skupić się właśnie na tym temacie. Na pewno będziemy dużo mówili o elektromobilności, alternatywnych źródłach energii czy gospodarce obiegu zamkniętego. W programie mamy również „strefę bajtla” i fantastyczny talk-show z naszymi naukowcami, pod hasłem „eko-plotki” – dodaje dyrektor Ziembińska-Buczyńska.
Noc Naukowców pozwala poruszyć trudne tematy w przystępny sposób. Dzięki temu nauka staje się dostępna dla każdego.
– Szerzenie wiedzy i dzielenie się nią tylko poprzez formę wykładów czy zajęć ze studentami czasem jest niewystarczające z perspektywy naukowca. Dlatego Noc Naukowców to doskonała okazja, aby opowiedzieć o różnych zjawiskach, złożonych problemach matematycznych, fizycznych, chemicznych – w przystępny sposób – mówi Dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ, prorektor ds. infrastruktury i promocji Politechniki Śląskiej
Impreza jest też okazją do porozmawiania twarzą w twarz z wynalazcami i naukowcami, którzy na co dzień siedzą zamknięci w laboratoriach.
– Dużą wartością Nocy Naukowców jest możliwość przeprowadzenia swobodnej rozmowy z osobami, do którymi na co dzień nie mamy dostępu, bo pracują w laboratoriach, jeżdżą po konferencjach, dzielą się swoją wiedzą gdzieś w świecie. Tutaj ci wszyscy naukowcy są dla nas dostępni – mówi Artur Pollak, prezes APA Group.
W programie wydarzenia znalazły się m.in. „Fantastyczny świat mikroorganizmów”, „Zostań pilotem bezzałogowego statku powietrznego”, „Kosmos w naszych rękach”, „Chemiczna eksplozja kolorów”, „Test na astronautę”, „Bibliosfera dla małych, czyli bajki w strefie bajtla”.
Miłośnicy nauki będą się mogli dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, m.in.:
- jak działa procesor, czyli co wie haker
- jak wieżowiec przetrwa trzęsienie ziemi
- jakie bogactwo zawarte jest w kuchennych odpadkach
- jak roboty widzą nasz świat
- dlaczego metan jest zawsze groźny
- dlaczego mikroplastik jest makroproblemem
- jak lepkość wpływa na przemieszczanie się
- czy sztuczna inteligencja potrafi fałszować obrazy
- jak zrobić domowe wskaźniki pH
- jak zmęczenie wpływa na sprawność manualną i intelektualną
- co można zobaczyć podczas laparoskopii
- jak truto ludzi na przestrzeni lat
- jak sterować dronem
- jak zbudować łazik z klocków Lego
W programie znalazł się też koncert Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej. Będzie również potańcówka z Akademickim Zespołem Tańca „Dąbrowiacy”.
Impreza rozpocznie się 8 października o godz. 15 i potrwa do godz. 22.