Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą wspierać służby specjalistyczne, odciążać cywilną służbę zdrowia, wspierać opiekę osób starszych oraz edukować otoczenie i personel własny w celu ograniczenia skutków rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.
Do odwołania zmienia się model funkcjonowania WOT: ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Całość formacji przechodzi w stan 12 godzinnej gotowości do działania.
Działania Wojsk Obrony Terytorialnej będą się skupiały na trzech głównych obszarach:
Obszar 1: wspieranie Policji, Straży Granicznej, Wojewodów oraz władz samorządowych w zakresie zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa oraz wsparcie opieki nad osobami zakażonymi, przebywającymi w kwarantannie oraz osobami starszymi. Zadanie to będzie realizowane przez żołnierzy WOT posiadających kompetencje: ratowników medycznych, pielęgniarek, farmaceutów, żołnierzy z uprawnieniami KPP.
Obszar 2: ograniczanie ryzyka transmisji koronawirusa „na” oraz „przez” żołnierzy WOT i członków ich rodzin. Zmieniony zostanie model toku pracy i służby. Do końca kwietnia 2020 r. żołnierze OT będą zwolnieni ze szkoleń rotacyjnych realizowanych w jednostkach wojskowych.
Obszar 3: edukacja personelu i otoczenia w zakresie profilaktyki i zapobiegania zakażeniom. Odwołany został udział żołnierzy WOT we wszystkich służbowych przedsięwzięciach zagranicznych. Dowódca WOT zalecił również ograniczenia prywatnych podróży zagranicznych przez żołnierzy i pracowników. Części personelu cywilnego została umożliwiona praca zdalna.
Na chwilę obecną WOT wspiera funkcjonariuszy Straży Granicznej na punktach kontrolnych na granicy województwa śląskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej wspiera Straż Graniczną obecnie w Gorzyczkach, Cieszynie, Korbielowie, Zwardoniu, Pietraszynie i Nowych Chałupkach oraz na lotnisku w Pyrzowicach.
Dodatkowo na terenie całego kraju żołnierze WOT objęli opieką kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Wsparcie polega na izolowaniu kombatantów od potencjalnych źródeł zakażenia wirusem poprzez pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb (zakupy, transport).