Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym działa w całej Unii Europejskiej pod numerem 116 111. W Polsce od 14 lat prowadzi go Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która bezpłatnie pomaga dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy. Telefon jest anonimowy, bezpłatny, całodobowy i dyskretny.
Ile kosztuje utrzymanie Telefonu Zaufania?
W Telefonie Zaufania pracują psycholodzy i pedagodzy – konsultanci. Są profesjonalnie przygotowani do świadczenia pomocy psychologicznej przez telefon oraz online. Aby mogli to nadal czynić potrzebne są pieniądze. To około 7 mln zł rocznie. Dobra wiadomość jest taka, że działalność telefonu zaufania będzie w całości pokrywana przez rząd. Potwierdziła to śląska posłanka Monika Rosa.
- Docelowo mam nadzieję sprawa ta będzie będzie pozostawać w gestii ministerstwa zdrowia. Uważam, że powinniśmy w parlamencie zmienić ustawę o zdrowiu psychicznym i odpowiednim zapisem zabezpieczyć finansowanie Telefonu Zaufania 116 111. To bardzo ważne, bo funkcjonowanie numeru wynika z regulacji UE i jest przedsięwzięciem państwowym - mówi Monika Rosa, posłanka z Katowic, cytowana przez Gońca.
Kłopoty Telefonu Zaufania
Kłopoty Telefonu Zaufania pojawiły się w styczniu 2022 r., kiedy to rząd całkowicie odciął finansowanie, które i tak pokrywał w kilku procentach. O przywrócenie finansowania apelowali społecznicy, specjaliści psychiatrii i ośrodki zajmujące się pomocą dzieciom i młodzieży w kryzysie.
Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży przetrwał wyłącznie dzięki zbiórkom społecznym. Co więcej, udało się także uruchomić pomoc w języku ukraińskim.
Dzisiaj jest realna szansa, że w przyszłym roku w budżecie Ministerstwa Zdrowia pojawi się utrzymanie Telefonu Zaufania 116 111.