Sieć energetyczna Tauron

i

Autor: Tauron

Pieniądze

Tauron wysłał gigantyczne rachunki za prąd. Teraz przeprasza za pomyłkę

Tauron wysłał do samorządów i przedsiębiorstw faktury z zawyżonymi rozliczeniami prądu. Kwoty są horrendalne do tego stopnia, że prezydent Oświęcimia złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez spółkę Tauron Sprzedaż. Teraz Tauron przeprasza i obiecuje korektę faktur.

Samorządy i przedsiębiorstwa otrzymały za pierwsze miesiące 2023 roku zawyżone rachunki za prąd od Tauron Sprzedaż. Kwoty były tak wysokie, że niektórzy przedsiębiorcy byli gotowi zawiesić lub nawet zamknąć swoje biznesy, bo działalność okazała się nieopłacalna. W przypadku samorządu Oświęcimia Tauron wystawił faktury za oświetlenie ulic i budynków miejskich zawyżone aż o 300 proc. na kwotę blisko 700 tys. zł. Nic dziwnego, że prezydent tego miasta zdecydował się złożyć zawiadomienie do prokuratury.

Teraz Tauron przeprasza wszystkich zainteresowanych i obiecuje wysłanie ponownych faktur z prawidłowo naliczonymi kwotami, które wynikają z zastosowania rządowej Tarczy Solidarnościowej.

- Wszystkie samorządy i firmy, które złożyły poprawne oświadczenia, zostaną rozliczone wyłącznie po ograniczonych cenach wynikających z Tarczy Solidarnościowej – podkreślił Rafał Soja, prezes Tauronu Sprzedaż.

Zawyżone rachunki za prąd

Dodaje, że dopiero teraz trwa dostosowywanie systemów bilingowych do wymogów ustawowych, stąd niektóre z samorządów mogły otrzymać faktury wymagające korekty. Spółka na bieżąco kontaktuje się z samorządami i przeprasza za niedogodności. Zapewnia, że energia elektryczna zostanie rozliczona wyłącznie w oparciu o ustawowo ograniczone ceny prądu.

- W imieniu naszej spółki bardzo przepraszam wszystkich naszych klientów, których rozliczyliśmy w błędny sposób – zaakcentował Soja.

Infolinia Tauronu dla samorządów i przedsiębiorców

W sprawach związanych z rozliczeniami przedstawiciele samorządów i przedsiębiorcy mogą konsultować się z Tauronem, dzwoniąc w godzinach od 7. do 16. pod specjalny numer telefonu: 32 606 0 611.

Na podstawie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparcia niektórych odbiorców w 2023 r., która weszła w życie 4 listopada 2022 r., cena prądu w 2023 r. dla określonych grup odbiorców nie może być wyższa, niż maksymalna wskazana w tej ustawie. Ma to ochronić odbiorców energii przed podwyżkami.

W rozliczeniach z małymi i średnimi firmami, jednostkami samorządu, a także podmiotami wrażliwymi wskazanymi w ustawie, które złożyły oświadczenia do 30 listopada br., ma być stosowana cena maksymalna na poziomie 785 zł za megawatogodzinę, w odniesieniu do zużycia od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.

WIADOMOŚCI Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Wiadomości ze Śląska Link: Wiadomości ze Śląska