W Śląskiem trwa badanie pola elektromagnetycznego przy instalacjach telekomunikacyjnych

i

Autor: Andrzej Grygiel/East News/ Archiwum W Śląskiem trwa badanie pola elektromagnetycznego przy instalacjach telekomunikacyjnych

Zdrowie

Takich badań na Śląsku jeszcze nie było. W teren ruszyły mobilne laboratoria. Sprawdzają PEM

W wielu miejscowościach w województwie śląskim rozpoczęły się badania pól elektromagnetycznych przy antenach sieci telekomunikacyjnej. Badane jest przeprowadzane nie tylko przy samych antenach, ale też w ich dalszym otoczeniu. Specjaliści sprawdzają, czy nie ma ono złego wpływu n zdrowie zamieszkującej w okolicy ludności.

Specjaliści badają nadajniki w Śląskiem

W województwie śląskim rozpoczęło się przeprowadzanie pomiarów poziomu pól elektromagnetycznych w otoczeniu instalacji radiokomunikacyjnych, czyli przede wszystkim nadajników telefonii komórkowej, przez które przechodzą codziennie miliony połączeń telefonicznych i internetowych. W części miejscowości badanie rozpoczęło się w poniedziałek 15 lipca, w innych miejscowościach dopiero się rozpocznie. Lista adresów w województwie śląskim, gdzie przyjadą specjaliści Laboratorium Badań Środowiskowych jest bardzo długa i obejmuje największe miasta w regionie, jak Katowice, Bytom, Bielsko-Białą, Sosnowiec czy Dąbrowę Górniczą, jak również te mniejsze miejscowości, jak np. Godów, Miasteczko Śląskie, Wieprz czy Koniaków. 

Gdzie badane są nadajniki w województwie śląskim? LISTA

Dlaczego badają nadajniki w woj. śląskim? To ogólnopolska akcja

Badanie pola magnetycznego w pobliżu nadajników odbywa się nie tylko w Śląskiem. Akcją objęte są nadajniki w całej Polsce. Pomiary prowadzone przez Laboratorium Badań Środowiskowych przeprowadzane są w w oparciu o rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 17 lutego 2020r. w sprawie sposobu sprawdzania dotrzymania dopuszczalnych poziomów pól elektro-magnetycznych w środowisku (Dz. U. 2022, poz. 2630), a w szczególności.:

  • na głównych i pomocniczych kierunkach pomiarowych, na kierunkach zbliżonych do azymutów anten oraz w dodatkowych pionach pomiarowych zgodnie z wymaganiami pkt 12, 13, 14 i 19 załącznika do rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 17 lutego 2020 r. (Dz. U. 2022, poz. 2630),
  • na obszarze pomiarowym, dla którego, na podstawie uprzednio wykonanych obliczeń uzyskanych od zleceniodawcy, stwierdzono możliwość występowania pól elektromagnetycznych o poziomach zbliżonych do poziomów dopuszczalnych zgodnie z wymaganiami pkt 5 ppkt 2 oraz pkt 13 ppkt 1 załącznika do rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 17 lutego 2020 r. (Dz. U. 2022, poz. 2630).

Badanie przeprowadza się z kilku bardzo ważnych powodów:

  • Ochrona zdrowia publicznego przed szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym. Długotrwałe wystawienie na jego wpływ prowadzi do wielu problemów zdrowotnych, w tym zwiększeniu ryzyka zachorowań na nowotwory.
  • Zgodność z przepisami. Pomiary weryfikują, czy instalacje radiokomunikacyjne spełniają normy i wymagania prawne. 
  • Ocena wpływu na środowisko.
  • Bezpieczeństwo pracy.
  • Informowanie społeczeństwa. Wyniki pomiarów pozwalają uspokoić nastroje społeczne związane z obawą o własne zdrowie i życie. 
  • Planowanie i rozwój infrastruktury.
  • Badania naukowe.