Tak ma wyglądać Fabryka Pełna Życia w 2027 roku. Ogłoszono przetarg na modernizację

i

Autor: UM Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Górnicza

Tak ma wyglądać Fabryka Pełna Życia w 2027 roku. Ogłoszono przetarg na jej modernizację

Ogłoszono przetarg na wybór wykonawcy pierwszego etapu modernizacji terenu po dawnych zakładach Defum w Dąbrowie Górniczej. Teren ten dziś zanany jest jako Fabryka Pełna Życia. Czas na składanie ofert minie 18 października br., a na początku 2025 roku mają ruszyć dwuletnie prace. Efekt modernizacji będziemy mogli zobaczyć już w 2027 roku, kiedy do użytku oddane zostaną pierwsze obiekty.

Hala Tworzeń początkiem nowego centrum miasta

Przedmiotem przetargu jest projekt zakładający wykonanie robót budowlanych polegających na budowie, przebudowie, rozbudowie wraz z rozbiórką i infrastrukturą towarzyszącą w ramach pierwszego etapu inwestycji pn.: „Fabryka Pełna Życia - nowe centrum Dąbrowy Górniczej w rejonie ulic: Kościuszki, Kolejowej i Konopnickiej”. Inwestycja w całości kosztować będzie ponad 95,1 mln zł, z czego ponad 78 mln zł pokryje unijne dofinansowanie. Autorem projektu i wizualizacji jest studio Analog.

Fabryka Pełna Życia jest największym przedsięwzięciem rewitalizacyjnym w Dąbrowie Górniczej. Teren po dawnej fabryce Defum zmienia się już od kilku lat. W 2019 roku do użytku oddano odbudowany budynek dawnego warsztatu elektrycznego, w którym odbywają się m.in. spotkania, konferencje, szkolenia czy wystawy, a zaledwie rok później wyburzono budynek dawnego biurowca, na którego miejscu przybyło zieleni, stanęły punkty gastronomiczne, organizowane są wydarzenia i koncerty oraz powstało piaszczyste boisko.

Zobaczcie wizualizacje Fabryki Pełnej Życia w poniższej galerii.

Modernizacja Fabryki Pełnej Życia - jak będzie wyglądać?

Funkcjonalnym centrum projektu będzie tzw. Zielony Rynek, wokół którego znajdą się zrewitalizowane przestrzenie publiczne. W ramach pierwszego etapu modernizacji do fabryki doprowadzone zostaną wszystkie sieci, wybudowany zostanie system gromadzenia i powtórnego wykorzystywania deszczówki, zielony pasaż, ogród deszczowy, scena plenerowa, a dawna hala montażowa zyska nowe funkcje.

Po przeprowadzonej modernizacji ma się ona składać z dwóch modułów: H8 i B7. Będą one stanowić zamkniętą całość łączącą nowoczesną infrastrukturę z konferencyjno-targowo-koncertowo-biurową. Obiekt ma zostać dostosowany do nowych aktywności oraz dla osób z niepełnosprawnościami i starszych, co dotyczy całego projektu.

Nowy obiekt nazywać się będzie Hala Tworzeń i będzie to wielofunkcyjna hala konferencyjno-targowo-koncertowa, która posłuży m.in. jako główne miejsce prezentacji dokonań Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej. W sezonie letnim będzie przestrzenią półotwartą, gdzie będą mogły być organizowane koncerty i targi. Hala zostanie przykryta zielonym dachem i połączona szklanymi wrotami z Zielonym Rynkiem Dąbrowy Górniczej.

W pełni wyposażonej głównej części będzie możliwość ustawienia nawet dwóch scen. Będzie tam 224 miejsc siedzących i ponad 500 stojących. Przestrzeń będzie jednocześnie nowoczesna i eksponująca stare konstrukcje. W planach jest szeroka antresola nad wejściem oraz szatnie i toalety.

W północnej części zaprojektowano salę ćwiczeń teatralnych i muzycznych, salę taneczną, salę do warsztatów artystycznych, zaplecze sceniczne, garderoby, toalety i magazyny.

Moduł B7 będzie nowoczesnym czterokondygnacyjnym budynkiem, który będzie bezpośrednio przylegać do Hali tworzeń. Będzie miał funkcję biurowo-szkoleniową, a w środku znajdzie się miejsce dla: Centrum Senioralnego i Integracji Międzypokoleniowej (parter) oraz Centrum Aktywności Obywatelskiej (I piętro). Dodatkową atrakcją ma być otaczająca zieleń. Na dachu zaprojektowany został otwarty ogród miejski z instalacją paneli fotowoltaicznych, a południowa fasada budynku ma być obrośnięta zielenią.

Zarówno w module H8 jak i B7 przestrzenie mają być elastyczne - będzie możliwość wydzielania ruchomymi ścianami mniejszych pomieszczeń.W ramach pierwszego etapu modernizacji powstaną również m.in. zielony pasaż pod konstrukcjami suwnic, zdroje uliczne, ogród deszczowy, oczka wodne, pompy ciepła, ławki, siedziska, stojaki rowerowe, latarnie uliczne, przestrzenny napis Defum i eksponaty z dawnej fabryki.

Dodatkowo ustawione zostaną tablice informacyjnych o dzielnicach Dąbrowy Górniczej, odlew historycznej mapy Dąbrowy Górniczej, 5 paneli z ekranem LED prezentujących historię Defum i Zagłębia Dąbrowskiego oraz stacja roweru metropolitalnego. Integralną częścią nowego centrum miasta będą zasadzone grusze, brzozy, graby, klony, jesiony, kilkadziesiąt gatunków krzewów oraz byliny.

Jak dobrze znasz zasady feng shui? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
Jakie są podstawowe cele stosowania feng shui w aranżacji wnętrz?
Quiz: Jak dobrze znasz zasady feng shui?