Wystawa jest jedną z największych i długoterminowych prezentacji wielu dzieł, które dotąd nie były pokazywane publiczności w przestrzeni muzealnej. Kuratorzy wystawy zebrali ponad 100 prac różnych autorów między innymi Judyty Bernaś, Urszuli Broll, Zbigniewa Drożdż czy Władysława Hasior.
Pomysł na wystawę zrodził się w 2018 roku, kiedy ukazane miały zostać dzieła pozyskane do kolekcji muzeum w grudniu tamtego roku. Początkowo składały się one na Śląską Kolekcję Sztuki Współczesnej, która należała do Fundacji dla Śląska założonej w 2001 roku w Katowicach. Jej działalność umożliwiła zebranie dużej ilości prac nie tylko twórców znanych i dojrzałych, ale także młodych artystów, którzy dopiero rozpoczynali bądź rozpoczynają swą karierę artystyczną.
To właśnie teraz większość prac po raz pierwszy zostanie zaprezentowanych publiczności. Artyści w swoich pracach ukazali rzeczywistość taką jaką ona jest. Pomimo tytułu wystawy "Poza Edenem" nie ukazuje ona tylko i wyłączenie wyidealizowanych wyobrażeń na temat współczesnego świata, lecz zestawia ze sobą dobro i zło, euforię z bólem i cierpieniem. Przysłowiowy "Eden" jest dla zwykłego człowieka czymś nieosiągalnym i niewyobrażalnym. To właśnie w tym świecie istnieją obok siebie sprawiedliwość i niesprawiedliwość, radość i ból czy też tęsknota.
- Tak na prawdę mówimy o egzystencji człowieka, tu i teraz. Mówimy o wszystkich tych uwikłaniach, lękach, zmaganiach, bolączkach, cierpieniach - mówi dr Michał Brudziński kurator wystawy
Jak dodaje
- Sztuka współczesna w dużej mierze opowiada o tych uwikłaniach jednostki ludzkiej i właściwie jest samą sobą w całej tej zbiorowości. W tej ekspozycji chodzi też o ciemną stronę rzeczywistości
Wystawa skierowana jest dla wszystkich osób, niezależnie od wieku czy statusu społecznego, bądź wykonywanej pracy. Jej celem jest nakłonienie odbiorcy to podjęcia rozważań na temat istnienia, otaczającego go świata oraz współczesnego świata i życia. Organizatorzy nie zaprzeczają, że być może wiele pytań, które pojawiają się w głowach ludzi w obecnej sytuacji pandemicznych, znajdzie swą odpowiedź właśnie na tej wystawie.
Ekspozycja jest czasowa, jednakże potrwa ona do stycznia przyszłego roku. Więcej informacji na temat wystawy znajdziecie na stronie Muzeum Śląskiego.