Startup Nirby, którego założycielem jest Piotr Lazarek, osiągnął ogromny sukces, wygrywając cztery główne nagrody, o łącznej wartości 80.000 dolarów, na prestiżowym konkursie Startup Challenge Uniwersytetu Pensylwanii 2024. Nagroda jest wynikiem ciężkiej pracy, innowacyjnego podejścia i zmian technologicznych do zastosowania w rolnictwie na całym świecie.
Czym zajmuje się Nirby?
Nirby specjalizuje się w analizie gleby w czasie rzeczywistym oraz zarządzaniu gruntami rolnymi, wykorzystując dane satelitarne, autonomiczne drony i sztuczną inteligencję.
Jego celem jest dostarczanie rolnikom dane o stanie gleby w sposób natychmiastowy. Technologia stworzona przez Nirby pozwala na precyzyjne stosowanie nawozów, obniża wydatki na nawozy do 40 proc. i zwiększa plony o nawet 15 proc.
Sześćdziesiąt pięć procent wszystkich nawozów nigdy nie znajduje zastosowania w uprawach, lecz zamiast tego jest wypłukiwane do naszych ekosystemów, przyczyniając się do emisji ponad 2 miliardów ton CO2. Z innej perspektywy jest to 75 miliardów dolarów, które w zasadzie każdego roku znikają w powietrzu. Nasz system ogranicza niepotrzebne zużycie nawozów, emisję CO2 i poprawia plony – mówił Piotr Lazarek w czasie uroczystości przyznania Wielkiej Nagrody Startup Challenge Uniwersytetu Pensylwanii 2024.
Wyróżnienie jest kamieniem milowym Nirby. Firma obecnie dąży do globalnego rozpowszechnienia swojej technologii, promując najbardziej zrównoważone i efektywne praktyki rolnicze. Zeszłotygodniowy sukces nastąpił po niedawno zdobytym przez firmę grancie z NCBR o wartości 400.000 zł oraz uruchomieniu pierwszej wersji platformy, która przyciągnęła już prawie 200 polskich rolników.
Zobacz zdjęcia zespołu Nirby
Ten projekt to dla mnie całe życie. Zaczęło się od tego, że kilka lat temu na lekcji usłyszałem o polu, które podupadło i cały czas zastanawiałem się, co zrobić, aby nie dochodziło do takich sytuacji. Połączyliśmy badanie gleby z precyzyjnym nawożeniem. Polska jest naszym poligonem doświadczalnym, ale planujemy ekspansję na Europe i Stany Zjednoczone. Po zakończeniu moich studiów w USA zamierzam sie przeprowadzić do Katowic - mówi Piotr Lazarek dla ESKA.pl
Kim jest Piotr Lazarek?
Piotr Lazarek pochodzi z Pawłowic w województwie śląskim. Ma 23 lata. Mimo młodego wieku może pochwalić się sporymi osiągnięciami. Pracował m.in. nad autonomicznym analizatorem jonowo-selektywnym, mającym na celu przyspieszyć proces wykonywania badań stanu gleby na polach uprawnych. Wygrał największy konkurs prac młodych naukowców na świecie (Intel ISEF). Uzyskał także dofinansowanie w ramach Akceleratora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, skupiającego najbardziej innowacyjne start-upy w Polsce.