Sztuczna inteligencja zna się na śląskiej kuchni? No nie za bardzo
Sztuczna Inteligencja robi coraz większą furorę. Możliwość porozmawiania z nią na różne tematy jest bardzo ciekawym doświadczeniem, a odpowiedzi mogą zaskakiwać. Widać, że ChatGPT jest ukierunkowany przede wszystkim na dyplomatyczne odpowiedzi. Niemniej to również może zaskakiwać. Porozmawiałem sobie trochę z AI o kuchni śląskiej. O tym, jakie są bardzo popularne, a jakie są niepopularne dania. Co poleciłby turyście spoza Śląska. No i o słodyczach. Bo bardzo je lubię.
Najpopularniejsze dania z kuchni śląskiej: Sztuczna inteligencja potrafi zaskoczyć
Oczywiście pierwsze, o co zapytałem Sztuczną Inteligencję, to o to, jakie dania są najpopularniejsze. Podchodziłem ją dwukrotnie lekko zmieniając treść pytania i przyznaję, że liczyłem na to, że jako pierwszą wymieni roladę śląską z modrą kapustą i kluskami. Sztuczna inteligencja miała na ten temat zupełnie inne zdanie, bowiem wśród najpopularniejszych dań wymieniła:
- Karkówkę po śląsku
- Gołąbki śląskie
- Sernik śląski
- Rybę po śląsku
- Kiełbasę śląską
- Roladę śląską
Kiedy lekko zmodyfikowałem pytanie, to kolejność odpowiedzi prezentowała się następująco:
- Karkówka po śląsku
- Gołąbki śląskie
- Kiełbasa śląska
- Rolada śląska
- Bigos śląski
- Ziemniaki po śląsku
Za każdym razem Sztuczna Inteligencja podkreślała, że to "tylko kilka przykładów, ale kuchnia śląska jest bardzo zróżnicowana i oferuje wiele innych smacznych potraw".
Nie byłbym sobą, gdybym nie zapytał o to, jakich dań z kuchni śląskiej nie poleca. Odpowiedź była bardzo dyplomatyczna.
Nie mogę polecić lub odradzić konkretnych dań z kuchni śląskiej, ponieważ smak jest bardzo subiektywny i to, co jedna osoba uważa za smaczne, dla innej może być nie do zniesienia. Warto spróbować różnych dań z kuchni śląskiej i ocenić je według własnych upodobań smakowych. Warto też pamiętać, że kuchnia śląska jest bardzo zróżnicowana i oferuje wiele różnych potraw, więc jeśli jakieś danie Ci nie przypadnie do gustu, zawsze możesz spróbować czegoś innego.
Niepopularne i zapomniane dania kuchni śląskiej
Niemniej dyplomacja mnie nie interesowała, więc zmodyfikowałem pytanie do treści: "A jakie są najmniej popularne dania kuchni śląskiej?" I tu już AI była bardziej wylewna, choć nadal bardzo dyplomatyczna, bowiem od razu odpowiedziała, że to jest trudne do oceny, bowiem popularność poszczególnych dań może się różnić w zależności od regionu i preferencji smakowych. Niemniej wymieniła kilka mniej popularnych dań, wśród których znalazły się flaki śląskie, kapusta z grochem czy kiszka ziemniaczana. Co zaskakujące, do dań najmniej popularnych spożywanych na Śląsku AI zaliczyła również śliwowicę. Ja śliwowicy też nie lubię jeść, ale napić się? Czemu nie.
Zapytałem również o dania z kuchni śląskiej, które straciły na popularności czy wręcz są już trochę zapomniane. AI trochę tutaj zaskoczyła, bowiem wśród dań, o "których mniej ludzi pamięta" wymieniła kołocz śląski czy krupniok. Na liście znalazły się również pajdki (rodzaj placków ziemniaczanych podobnych do racuchów), kiszka ziemniaczana oraz kwaśnica. I w te ostatnie danie jestem w stanie całkowicie uwierzyć.
A co turysta powinien spróbować na Śląsku? AI odpowiada
Sztuczna Inteligencja potrafi natomiast doradzić, co osoba spoza regionu śląskiego mogłaby spróbować z lokalnej kuchni. I próżno tu szukać słynnej rolady śląskiej, ale jest karkówka, są klopsy, które też są popularne w innych regionach Polski, mamy też racuchy, żurek śląski czy kiełbasę śląską. Co ciekawe, AI podało też długą listę dań wegetariańskich, które można zjeść w kuchni śląskiej, choć niektóre pozycje mogą być bardzo, ale to bardzo zaskakujące i niekoniecznie zgodne z prawdą. Znajdują się na niej:
- Kluski śląskie
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Łazanki z kapustą i kaszą gryczaną
- Gołąbki z kapusty
- Pyzy
- Kopytka
- Fasolka po bretońsku
- Kwaśnica i...
- Oscypek
Najpopularniejsze słodycze ze Śląska? Kopalnioków tu nie znajdziesz
Na deser zostawiłem sobie słodycze, które osobiście uwielbiam, a że nie znam się na tradycyjnych śląskich słodkościach, to musiałem o nie zapytać. I tu odpowiedzi mocno mnie zaskoczyły, bowiem rogali świętomarcińskich nigdy nie skojarzyłbym ze Śląskiem, tak samo pączków, kremówki wiedeńskiej czy szyszek, czyli ciastek z kremem karpatkowym lub marcepanowym posypanym migdałami. Kremówka krakowska też raczej nie brzmi zbyt śląsko choćby z samej nazwy, dlatego też napisałem AI wprost, że powyższa lista mało ma wspólnego z tradycyjnymi, śląskimi słodyczami. Przyznam, że liczyłem na to, że na listę trafią kopalnioki. Tak więc pomyliłem się, bo Sztuczna Inteligencja podała następujące rzeczy:
- Kremówka śląska - ciasto z kremem karpatkowym, posypane cukrem pudrem.
- Góralki - ciastka z mąki, jajek i masła, posypane cukrem.
- Karpatka - ciasto z kremem karpatkowym, ułożone w warstwach.
- Krówki - lizaki z mleka i cukru.
- Wawelki - ciastka z mąki, jajek, cukru i masła, z nadzieniem z konfitury lub marcepanu.
- Mazurek - ciasto z kruchego ciasta z nadzieniem z dżemu, orzechów lub marcepanu.
- Ptasie mleczko - ciastka z kremem na bazie mleka i cukru.
Jak widać, powyższa lista nie wygląda jak tradycyjne słodkości ze Śląska, więc użyłem najtrudniejszego i najbardziej możliwie precyzyjnego pytania, na jakie mnie było stać i zapytałem o jeden słodycz najbardziej tradycyjny dla Śląska.
Na Śląsku szczególnie popularne są słodycze krówkowe, czyli krówki. Są to małe, miękkie ciasteczka z cukrem, mlekiem i masłem, które są często oblężeniem na lokalnych festynach i jarmarkach. Inne popularne słodycze śląskie to także np. kremówki, które są podobne do krówek, ale mają kremową nadzienie.
Podsumowując - w kwestii słodyczy ze Sztuczną Inteligencją nie do końca się dogadałem. I jeśli w przypadku pączków jeszcze można się zgodzić, to krówki, wawelki czy ptasie mleczko są tak śląskie, jak śląska jest chałwa.