Śląscy ratownicy mają swój sztandar. To ważny moment w historii pogotowia
Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach doczekało się sztandaru, który będzie towarzyszyć ratownikom podczas szczególnie ważnych wydarzeń. Uroczyste nadanie odbyło się 17 października, w Dzień Ratownictwa Medycznego.
- Na naszych oczach tworzy się i dzieje się historia, bo na ten ważny dla nas moment czekaliśmy aż 75 lat. Jednoczymy się pod sztandarem, który symbolizuje niesienie ratunku. Misja pomocy jest wyznacznikiem i sensem naszych działań. To symbol pomocy bliźniemu – powiedział dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, Łukasz Pach.
Sztandar został wykonany przez boromeuszki metodą haftu ręcznego
Sztandar ma standardowe wymiary 100 cm na 100 cm, a jego drzewiec zakończony jest godłem Rzeczypospolitej. Przez sześć miesięcy pracowały nad nim siostry ze Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Pracowni Szat Liturgicznych w Piekarach Śląskich. Siostry mają wieloletnie doświadczenie w tworzeniu sztandarów metodą haftu ręcznego.
- Sztandar był tworzony dwuetapowo poprzez oddzielne wykonie lewego i prawego płata sztandaru, które w efekcie końcowym zostały połączone ze sobą i obszyte złotą nicią ozdobną. Pracownia tworząca sztandar posiada 300 letnie tradycje a jej rękodzieło znane jest na całym świecie. Sam proces tworzenia sztandaru jest trudny, mozolny i wymaga niezwykłej precyzji – podsumowuje ratownik medyczny Michał Malisz, opiekun sztandaru.
Podczas uroczystości wręczono złote, srebrne i brązowe odznaki dla pracowników WPR w Katowicach.

i