Atrakcja

Szlak Magnolii to wyjątkowa atrakcja Śląska Cieszyńskiego. Trzeba się spieszyć

Cieszyński Szlak Kwitnącej Magnolii jest wczesną wiosną największa atrakcją Śląska Cieszyńskiego. Aby zobaczyć najpiękniejsze odmiany magnolii należy przyjechać tutaj dokładnie w momencie pełnego rozkwitu. A to zadanie dla prawdziwych miłośników kwiatów i przyrody, bo termin kwitnienia każdego roku się zmienia.

Magnolie w Cieszynie to największa atrakcja

Z czego słynie Cieszyn? Odpowiedź nasuwa się sama. Po pierwsze z tego, że to jedno miasto podzielone granicą państwa na część polską i czeską. Po drugie jest tam słynna Studnia Trzech Braci. I wreszcie na wzgórzu zamkowym stoi słynna barokowa rotunda św. Mikołaja, uwieczniona na banknocie 20-złotowym. Ale wiosną Cieszyn ma jeszcze jedną wspaniałą atrakcję, dla której przyjeżdżają tu turyści z całego kraju i zagranicy. To Szlak Kwitnących Magnolii.

Szlak Kwitnącej Magnolii w Cieszynie

To prawda, że najpiękniejsze magnolie kwitną w Cieszynie! Odznaczają się niezwykłymi barwami, zapachami, a przede wszystkim rozmiarami i pochodzeniem. Spacer Szlakiem Kwitnącej Magnolii ma zaledwie 1 km, ale nawet na tak krótkim dystansie udało się pokazać najbardziej charakterystyczne gatunki magnolii. 11 dobrze oznakowanych przystanków to 11 całkowicie odmiennych krzewów. Oczarują każdego miłośnika przyrody. 

Najlepsze miejsca na Cieszyńskim Szlaku Kwitnącej Magnolii

  1. Plac Kościelny 8 – magnolia gwiaździsta w ogrodzie z neorenesansową XIX - wieczną willą przed ewangelickim Kościołem Jezusowym.
  2. Plac Kościelny 4 – magnolia „Alexandrina” przed budynkiem parafii ewangelickiej z mansardowym dachem z XVIII w. przylegającym do neogotyckiego Technikum Mechaniczno–Elektrycznego.
  3. ul. Sienkiewicza 6 – dwa drzewa magnolii „Alexandrina” za pięknym kutym ogrodzeniem z inicjałami „A.M.”, przy eklektycznej willi z okrągłą narożną basztą, budowniczego Alfonsa Mattera. W końcu XIX w. zabudował on tą część miasta zwaną Matterówką.
  4. ul. Sienkiewicza 12 róg z ul. Miarki – rzadko spotykana magnolia Soulange’a (pośrednia) w ogrodzie przyległym do kamienicy licowanej żółtą glazurą, którą wybudowali na przełomie XIX i XX wieku cieszyńscy fabrykanci mebli Pohlnerowie.
  5. ul. 3 Maja 17 – drzewo magnolii gwiaździstej przed modernistyczna willą z lat 1920 zbudowana przez rodzinę Nohelów.
  6. ul. 3 Maja 16 – drzewo magnolii „Alexandrina” przed secesyjnym domem należącym do Karla Czepela, w którym na od 1910 r. prowadził prywatną Szkołę Handlową.
  7. ul. 3 Maja 13 – młody okaz magnolii „Rustica Rubra” rosnący przy willi z lat 20-tych XX wieku.
  8. ul. Miarki 2 – widoczne od ul. 3 Maja drzewko bardzo rzadko spotykanej magnolii Lenné’go na tyłach modernistycznej willi nawiązującej swą architekturą do stylu marynistycznego.
  9. ul. 3 Maja 10 – magnolia „Alexandrina” przed reprezentacyjną willą w stylu wiedeńskiej geometrycznej secesji, znanego cieszyńskiego budowniczego Roberta Lewaka. Nad głównym wejściem do willi z do-rycką kolumną inicjały właściciela „R.L.”, nad wejściem bocznym natomiast płaskorzeźba z atrybutami architekta.
  10. Park Pokoju – trzy drzewka magnolii „Alexandrina” rosnące przy orkiestronie. Park, w którym w 1779 r. podpisano tzw. Pokój Cieszyński, został w 1931 r. zmodernizowny z okazji przeniesienia do Pałacu hr. Larischów Muzeum Miejskiego. W Muzeum Śląska Cieszyńskiego znajduje się XVII – wieczny, niderlandzki obraz ze szkoły Jana Breughla i Fransa Frankena, przedstawiający Matkę Boską oraz św. Elżbietę z małym Chrystusem i Janem Chrzcicielem w otoczeniu bogatego wieńca kwiatów, wśród których odnaleźć można kwiat magnolii.
  11. ul. Regera 6, Café Muzeum - w dawnej pałacowej stajni o nieskazitelnych klasycznych proporcjach, można dzisiaj miło i przyjemnie spędzić czas, racząc się wybornymi deserami magnoliowymi serwowanymi przez kawiarnię.

Tak kwitną magnolie w Cieszynie

Zobacz zdjęcia

Kiedy kwitną magnolie?

Odpowiedź na pytanie, kiedy kwitną magnolie jest trudna. Zazwyczaj w okresie od końca marca do początku maja. Ale, aby nacieszyć się kwitnącymi magnoliami w Cieszynie trzeba idealnie trafić na termin, który najczęściej trwa kilka dni. Dlaczego? Ciepła powietrze powoduje gwałtowny rozwój pędów i rozkwitanie magnolii. Wiosną zwykle dochodzi jednak do nieoczkiwanych zmian pór roku. Wystarczy obfity deszcz lub przymrozek, aby piękne kwiaty raptownie zgubiły płatki. Widok dywanów magnoliowych na ulicach jest także wyjątkowy, ale lepiej oglądać kwitnące magnolie na krzewach, sięgających w Cieszynie nawet kilkunastu metrów.

W 2024 roku magnolie zaczęły kwitnąć wyjątkowo wcześnie. Kwiaty pojawiły się już w połowie marca.

Ciekawostki o Śląsku QUIZ Sprawdź, czy znasz zaskakujące fakty

Pytanie 1 z 14
Oblaty to tradycyjny śląski przysmak. Wypiekany jest w: