Świętujemy 7. urodziny GZM. Blisko 180 wydarzeń w ramach festiwalu Kierunek GZM

i

Autor: Kierunek GZM

Świętujemy 7. urodziny GZM. Blisko 180 wydarzeń w ramach festiwalu "Kierunek GZM"

3 dni, 41 miast i gmin, 178 wycieczek i 2 wydarzenia specjalne - to wszystko czeka na uczestników już w ostatni weekend czerwca. Przed nami trzecia edycja święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii "Kierunek GZM".

7. urodziny Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 r. i wkrótce będziemy obchodzić jej 7. urodziny. W skład metropolii wchodzi łącznie 41 miast i gmin, które zamieszkuje blisko 2,3 mln osób. W ostatni weekend czerwca, w dniach 28-30 czerwca, odbędzie się "Kierunek GZM", czyli organizowany z okazji urodzin metropolii festiwal mikrowycieczek po całej metropolii.

- GZM to 41 miast i gmin, z których każde ma własną, wyjątkową tożsamość. Sieciujemy gminy w tych obszarach, które tego wymagają, w których możemy osiągnąć dzięki temu wartość dodaną. Równolegle staramy się wspierać je w umacnianiu tożsamości i dzieleniu się nią. Kierunek GZM jest tego najlepszym przykładem - powiedział Kazimierz Karolczak, przewodniczący Zarządu GZM.

Kierunek GZM 2024 - program

Wydarzenia w ramach tegorocznej 3. edycji festiwalu „Kierunek GZM” odbędą się we wszystkich miastach i gminach tworzących GZM. W programie festiwalu znalazło się 178 wycieczek i 2 wydarzenia specjalne. Nie brakuje wycieczek przyrodniczych i historycznych. Uczestnicy będą przemierzać tereny metropolii na wiele sposobów, w tym na piechotę, na rowerze, kajakiem, autobusem, a nawet balonem. Dużą uwagę poświecono architekturze, niedostępnym na co dzień miejscom, historiom ludzi, którzy mieli wpływ na nasza metropolię - m.in. Kazimierza Kutza, Karola Goduli, Ryszardowi Riedlowi i grupie KAT.

- Razem z przewodnikami odwiedzimy wiele miejsc na co dzień niedostępnych. Zajrzymy do nowej siedziby Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej oraz zabytkowego budynku Sądu Rejonowego w Sosnowcu, który niegdyś był rezydencją Oskara Schoena. Swoje podwoje otworzą dla nas Polskie Radio Katowice i Śląski Urząd Wojewódzki, w którym zajrzymy m.in do skarbca. W Zabrzu pojawimy się w zabrzańskiej katedrze industrialu oraz fabryce organów. Zwiedzimy niedostępne wnętrza Katowice Airport oraz gliwickiej Areny - czytamy w komunikacie prasowym GZM.

Zaplanowano również dwa wydarzenia specjalne. W Pyskowicach odbędzie się m.in. joga na świeżym powietrzu, loty balonem i spływy kajakowe Dramą, a w sobotni wieczór w Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej odbędzie się Metrodisco.

Pełny pogram wydarzeń organizowanych w ramach 3. edycji festiwalu "Kierunek GZM" można sprawdzić na stronie internetowej organizatorów

Jak się zapisać?

Wszystkie wydarzenia w ramach "Kierunku GZM" są bezpłatne. Niektóre z nich wymagają jednak wcześniejszej rezerwacji miejsc. Zapisy już ruszyły i obowiązuje limit miejsc, dlatego nie warto zwlekać z rezerwacją.

Bezpłatny transport

Uczestnicy "Kierunku GZM" będą mogli skorzystać z bezpłatnego transportu komunikacją miejską. Wystarczy, że pobiorą bezpłatny kupon ze strony internetowej organizatorów. Kupon będzie upoważniać do bezpłatnego przejazdu autobusami, tramwajami i trolejbusami w sieci Transport GZM.

Quiz osobowości dla kobiet. Jak miałabyś na imię, gdybyś była mężczyzną?

Pytanie 1 z 6
Kiedy w pracy szef zasypuje Cię ogromem obowiązków to Ty: