W poniedziałek 23 października rada miejska zadecydowała o nadaniu dotychczasowej ul. Żelaznej imienia Krzysztofa Zaleskiego.
Pomysłodawcą upamiętnienia artysty był jego fan, Dariusz Jurczyk. W Internecie trafił na informację, że Zaleski pochodził ze Świętochłowic. Stwierdził, że warto byłoby go uhonorować. Pomysł podchwyciło stowarzyszenie "Razem dla Świętochłowic", które teraz liczy, że w mieście powstanie również mural upamiętniający artystę.
W uroczystej sesji rady uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, a także bliscy Krzysztofa Zaleskiego. Obecni byli m.in. wdowa po artyście, aktorka Maria Pakulnis i Jan Zaleski, syn pary.
"Był człowiekiem bardzo prostolinijnym, przez całe życie z bardzo silnym kręgosłupem, wielkim patriotą. Bardzo skrupulatny, przechowywał wszystkie pamiątki po dziadkach, bardzo tego pilnował. Może też jako Ślązak, urodzony tutaj, był znakomitym twórcą - bardzo rzetelnym, dociekliwym, wybitnym. Był człowiekiem wielu talentów, nieprawdopodobnie wykształconym" - tymi słowami wspominała go Maria Pakulnis.
Kim był Krzysztof Zaleski? Krótki biogram artysty, twórczość
Krzysztof Zaleski urodził się w 1948 roku w Lipinach (obecnie dzielnica Świętochłowic). Tam spędził pierwsze lata swojego życia, mieszkał w domu przy ówczesnej ulicy Stalina. Dziś ani ulica, ani dom już nie istnieją - nowa ul. Zaleskiego znajduje się w pobliżu, w obrębie Placu Słowiańskiego w Lipinach. Ojciec Krzysztofa Zaleskiego pochodził z Lwowa, a Lipin Śląskich pochodziła jego matka. Jak podkreślają jego bliscy, rodzinna miejscowość była dla niego bardzo ważna.
Zaleski zrobił karierę jako zdolny aktor, reżyser i scenarzysta. W filmach często grał role cwaniaczków, cyników i kanciarzy. Grał m.in. postać Łukasika z przedsiębiorstwa taksówkowego w serialu "Zmiennicy" Stanisława Barei. Można go również zobaczyć w filmie "Bez znieczulenia" Andrzeja Wajdy, "Gorączce" Agnieszki Holland, "Matce królów" Janusza Zaorskiego czy "Obywatelu Piszczyku" Andrzeja Kotkowskiego.
Zaleski był związany głównie z warszawskimi teatrami Współczesnym i Ateneum. Współpracował też z Teatrem Telewizji, wykładał w warszawskiej PWST, a w latach 1987-1990 był prodziekanem Wydziału Reżyserskiego tej uczelni. Od 2006 toku był głównym reżyserem Teatru Polskiego Radia. Pełnił też funkcję dyrektora i redaktora naczelnego Programu 2 Polskiego Radia.
Zaleski zmarł w wieku 60 lat w Warszawie wskutek guza mózgu. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. 20 października minęła 15. rocznica jego śmierci.