Skala akcji dziennikarza Smitha dała do myślenia Amerykańskiemu Towarzystwu Walki z Rakiem. W efekcie uznano trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Inicjatywa rozpowszechniła się w wielu krajach na świecie, a do Polski dotarła w 1991 roku.
W tym roku Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada na 17 listopada. Akcja ma na celu zwiększenie świadomości na na temat skutków palenia papierosów. Ma też motywować palaczy do zerwania z nałogiem.
Negatywne skutki palenia papierosów
Dym papierosowy zawiera 4 tysiące związków chemicznych niebezpiecznych dla zdrowia oraz ponad 40 substancji o działaniu rakotwórczym. To właśnie te substancje przyczyniają się do powstawania nowotworów. Są to m.in. nikotyna, substancje smoliste, tlenek węgla, formaldehydy, amoniak, tlenki azotu, arszenik, cyjanek wodoru.
Chemia zawarta w papierosach powoduje podrażnienie błony śluzowej i spojówek, uszkadza układ kostny i nerwowy. W konsekwencji palacze narażeni są na choroby układu oddechowego (rozedma płuc, gruźlica, astma oskrzelowa) i układu krążenia (zawał, nadciśnienie, tętniak aorty). Najgroźniejsze są jednak nowotwory.
Palenie sprzyja nowotworom:
- płuc,
- języka,
- wargi,
- nerek,
- pęcherza moczowego.
I choć powszechnie wiadomo, że palenie jest szkodliwe, nadal na świecie papierosy pali około 1,2 mld ludzi. Obecnie każdego roku liczba zgonów odtytoniowych na świecie przekracza 5 mln. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w europejskim regionie liczba przedwczesnych zgonów związanych z paleniem sięga 1,6 mln rocznie, a tylko w krajach Unii Europejskiej dotyczy 700 tys. osób.
Rzuć palenie 2022. Bierne palenie szkodzi twoim bliskim
Co gorsza, palacze szkodzą nie tylko sobie, ale też osobom w swoim otoczeniu. Bierne palenie, czyli wdychanie dymu przez niepalących, jest groźniejsze niż aktywne palenie. Jest to związane ze zwiększoną zawartością dwutlenku węgla, który zwiększa wchłanianie nikotyny do organizmu przez osoby niepalące. Dzieci, które palą biernie, są narażone na infekcje dróg oddechowych, astmę, a nawet śmierć łóżeczkową u niemowląt.
W 2002 roku szacowano, że w Unii Europejskiej co roku z powodu biernego narażenia na dym tytoniowy umiera blisko 80 tys. osób.
Światowy Dzień Rzucania Palenia 2022. Jak rzucić palenie?
Nie ma jednego, prostego sposobu na rzucenie palenia i na każdemu ta decyzja przyjdzie łatwo. Trudności są spowodowane przede wszystkim wielowymiarowym uzależnieniem, które dotyczy większości palaczy. Papierosy uzależniają psychicznie, fizycznie i społecznie. Aby skończyć z nałogiem raz na zawsze, należy się do tego dobrze przygotować.
Ministerstwo Zdrowia przygotowało stronę internetową, by pomóc wszystkim zainteresowanym rzuceniem palenia. Pod adresem http://jakrzucicpalenie.pl znajdziemy informacje na temat m.in. szkodliwości tytoniu czy mitów i faktów dotyczących palenia. Dostępny jest również test uzależnienia od nikotyny, który każdy odwiedzający portal może wykonać za darmo.
W rzucaniu palenia mogą nam pomóc specjaliści. Zespół Telefonicznej Poradni Pomocy Palących udziela bezpłatnych konsultacji pod numerem: 801 108 108 lub 22 211 80 15. Można też zainstalować aplikację "Jak rzucić palenie", dostępną w sklepach Google Play i Apple.