Sukces Politechniki Śląskiej na międzynarodowych targach wynalazków

i

Autor: Jolanta Skwaradowska Sukces Politechniki Śląskiej na międzynarodowych targach wynalazków

Sukces Politechniki Śląskiej na międzynarodowych targach wynalazków

2020-07-21 14:25

Brama odkażająca, urządzenie które może określić dokładny wiek znalezisk archeologicznych, specjalny system mierzący wpływ siły wybuchu na organizm człowieka czy specjalny materiał, który może wytwarzać prąd np. z ruchu ludzkiego ciała - to tylko część wynalazków z Politechniki Ślaskiej nagrodzonych w ramach międzynarodowego konkursu wynalazków INTARG 2020.

Sukces Politechniki Śląskiej w Gliwicach na międzynarodowych targach wynalazków. Aż 7 wynalazków naukowców tej uczelni zostało nagrodzonych na międzynarodowych targach wynalazków INTARG 2020. Wynalazki i patenty zdobyły platynowe, złote i srebrne medale.

Wśród nagrodzonych wynalazków znalazły się; urządzenie, które może określić dokładny wiek znalezisk archeologicznych, specjalny system mierzący wpływ siły wybuchu na organizm człowieka czy brama odkażająca. Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali też specjalny materiał z nanodrutami, który może wytwarzać prąd np. z ruchu ludzkiego ciała 

- Każde odkształcenie tego materiału generuje prąd czyli możemy umieścić takie nanowłókna w podeszwie buta. W wyniku każdego kroku generować będziemy prąd, który z powodzeniem zasilić może smartfon. Możemy wplatać ten materiał w ubranie a ruch ludzkiego ciała generować będzie prąd, który może być magazynowany w powerbankach - mówi dr inż. Wiktor Matysik z Politechniki Śląskiej.

W dniu dzisiejszym ok. 80% zapotrzebowania na energię jest pokrywane na skutek spalania paliw kopalnych, natomiast pozostałe 20% stanowią odnawialne źródła energii. I to właśnie w tym obszarze nanogeneratory pokazują swoją przydatność, ponieważ możemy zastosować ruch powietrza w postaci wiatru lub ruch wody w postaci nurtu rzeki czy fal morskich, tak żeby tę energię mechaniczną zamienić w energię elektryczną i wytwarzać prąd – wyjaśnia dr inż. Wiktor Matysiak.

Przekształcanie energii kinetycznej pobranej z ruchu ciała, przepływu powietrza czy wibracji w celu wytworzenia prądu to główna zasada działania nanogeneratorów. Dzięki posiadaniu własnego systemu zasilania nie ma konieczności korzystania z zewnętrznych źródeł, na przykład baterii. Naukowcy z Politechniki Śląskiej pracują nad ulepszeniem materiałów stanowiących komponenty do produkcji nanogeneratorów. – Sam wynalazek przypomina w wyglądzie kawałek tkaniny bawełnianej lub kartkę papieru. Jest to dosyć cienki plaster materiału, który możemy umieścić wszędzie, na przykład wpleść w ubranie – wyjaśnia dr inż. W. Matysiak.

Na konkursie INTARG 2020 nagrodzono także urządzenie μDOSE które pozwala na określenie daty wytworzenia przedmiotów archeologicznych. Badanie przeprowadzane jest na próbce osadu lub ceramiki. – Metoda datowania dozymetrycznego polega na określeniu dawki pochłoniętej przez naturalny dozymetr, taki jak np. kwarc lub skaleń, i określeniu dawki rocznej promieniowania jonizującego, które w naturalny sposób występuje w środowisku. Pochodzi ono z promieniowania kosmicznego oraz od szeregów promieniotwórczych uranu, toru, potasu –  wyjaśnia dr inż. Konrad Tudyka.

Z systemu mogą korzystać nie tylko naukowcy zajmujący się geologią, geografią, historią człowieka czy specjalistyczne firmy zajmujące się badaniem wieku, ale także… miłośnicy starej ceramiki. – W przypadku, gdy kolekcjoner nie jest pewny wieku czy autentyczności tego, co zakupił, może wysłać ceramikę firmie, która się tym zajmuje – wskazuje dr inż. Konrad Tudyka i dodaje, że fragment do analizy pobiera się z podstawki. Dzięki badaniu można stwierdzić, czy dane naczynie zostało wypalone parę tysięcy lat temu, czy zaledwie kilka tygodni wcześniej.

Wśród nagrodzonych wynalazków znalazła się także min. brama odkażająca czy specjalny system mierzący wpływ siły wybuchu na organizm człowieka. Na konkurs zgłoszono ok. 160 projektów z 9 krajów Europy, Ameryk, Afryki i Azji.

Nanomateriały - wynalazki z Politechniki Śląskiej

Z którego miasta jest bliżej do Katowic? Masz 50 procent szans!

Pytanie 1 z 10
Z którego miasta jest bliżej do Katowic?