Wśród uczestników projektu są osoby z bardzo różnymi umiejętnościami, kwalifikacjami, doświadczeniem i wykształceniem. Są osoby, które aspirują do prac biurowych, jak i prostych prac pomocniczych, porządkowych, magazynowych, wykładania towaru czy pomocy w kuchni. Obecnie poszukiwani są pracodawcy, którzy chcieliby przyjąć uczestników projektu na trzymiesięczny staż.
Pracodawca ze swojej strony nie ponosi żadnych kosztów. Projekt pokrywa koszty badań lekarskich, a także wynagrodzenie stażystów.
Pracodawca spośród swoich pracowników wybiera dla podopiecznego opiekuna stażu, który dodatkowo otrzymuje za to dodatek, także finansowany ze środków projektu.
Część osób przeszła pozytywnie staż i zdobyła pracę u dotychczasowego pracodawcy. Projekt przynosi wymierne efekty. Zadowolone są zarówno osoby, które zgłosiły się wziąć udział w projekcie, jak i pracodawcy, którzy przyjęli te osoby na staż, a potem do pracy.
- Pokutuje takie przekonanie, że osoba z niepełnosprawnością jest kłopotem ponieważ musi mieć odpowiednio dostosowane stanowisko pracy i może sobie nie poradzić w pracy ze względu na swoje słabości. Oczywiście to nie jest prawda - powiedziała nam Barbara Porębska, kierowniczka Działu Funduszy Zewnętrznych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sosnowcu.
Celem sosnowieckiego MOPS-u jest to, by po zakończeniu stażu osoba otrzymała pracę, a pracodawca, nie tylko przyjął ją na staż, ale także podjął decyzję o jej zatrudnieniu i kontynuowaniu współpracy.
Ile osób do tej pory wzięło udział w projekcie?
Z propozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej skorzystało do tej pory 392 mieszkańców Sosnowca. Na wszystkie działania wydano w ramach projektu ponad 4 miliony 200 tysięcy złotych, w tym wkład własny MOPS-u wyniósł ponad pół miliona złotych.
Pracodawcy, którzy poszukują stażystów, mogą zgłosić się do Klubu Integracji Społecznej przy ul. Staszica 62 w Sosnowcu. Ze względu na pandemię przedłużono realizację projektu o kolejne 90 dni, czyli do 31 marca przyszłego roku.
Projekt stażowy realizowany jest w ramach dużego projektu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu zatytułowanego "Tacy sami, bez ściany między nami". To program szerokiej aktywizacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnościami, zarówno dzieci jak i dorosłych.