Dla dzieciaków po przejściach to jedyna szansa, by móc spokojnie żyć, bawić się, uczyć i dorastać.
- To są dzieci w dużym stopniu deficytowe i czasami wystarczy niewielka chwila i skupienie na nich uwagi i one świetnie idą do przodu. Nadrabiają te wszystkie braki, które miały przychodząc do nas. W zasadzie dzieciaki z miesiąca na miesiąc wyglądają coraz lepiej, zachowują się coraz lepiej, po prostu pięknieją - powiedziała nam zawodowa mama Anna Bogusz.
Rodziny zastępcze mogą liczyć na wsparcie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
- Każda rodzina jest objęta wsparciem koordynatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej. Oprócz tego dysponujemy psychologami, pedagogami, którzy na bieżąco pozostają w kontakcie z rodzinami i udzielają im wsparcia - mówi Sylwia Łukaszewicz, pedagog Rodzinnej Pieczy Zastępczej.
Rodzicami zastępczymi mogą zostać osoby będące w zawiązku małżeńskim, ale również samotne, które spełnią odpowiednie wymagania. Potencjalni rodzice nie mogą być karani, muszą przejść badania psychologiczne i kilkumiesięczne szkolenie. Dopiero po jego zaliczeniu mogą zostać rodziną zastępczą niezawodową. Jeśli dobrze sobie radzą mogą stać się zawodową rodziną zastępczą.
Władze Sosnowca zdecydowały, że osoba, która zdecyduje się zostać rodziną zastępczą, a ma problemy lokalowe będzie miała możliwość otrzymania od miasta mieszkania. Taki lokal dla rodziny zastępczej przyznawany będzie raz w roku.