Szkoła Realna w Sosnowcu: Przepiękne wnętrza zabytkowego budynku ZDJĘCIA

i

Autor: Paweł Szałankiewicz Szkoła Realna w Sosnowcu: Przepiękne wnętrza zabytkowego budynku ZDJĘCIA

Architektura

Sosnowiec miał prawdziwą perełkę. Wnętrza tego obiektu zachwycają do dziś ZDJĘCIA

2024-02-20 8:49

Szkoła Realna w Sosnowcu to zabytkowy, liczący ponad 120 lat budynek, w którym znajdowało się pierwsze liceum w tym mieście. Był moment, kiedy obiekt mógł popaść w totalną ruinę.

Szkoła Realna w Sosnowcu. Jej wnętrza zapierają dech 

Szkoła Realna w Sosnowcu to na pewno jeden z piękniejszych budynków w tym mieście. Z zewnątrz budynek prezentuje się okazale, ale to jego wnętrza są creme de la creme. Jego historia rozpoczęła się pod koniec XIX wieku za sprawą Heinricha Dietla, który ufundował Szkołę Realną w Sosnowcu. Inauguracja działalności szkoły odbyła się 29 października 1894 r. w obecności przedstawiciela Imperium Rosyjskiego bowiem Sosnowiec w tamtym okresie znajdował się pod jego zaborem. 

Szkoła mieściła się w Pogoni, , początkowo w odpowiednio przystosowanym budynku fabrycznym. Ciągły wzrost uczniów i rozwój szkoły pod względem programowym skłonił Heinricha Dietla do ufundowania okazałego gmachu na jej potrzeby. Został on wzniesiony w Pogoni pomiędzy 1895 a 1898 r. według projektu Antoniego Jasieńczyka-Jabłońskiego w stylu neorenesansu północnego. 

Uroczyste otwarcie nowego budynku miało miejsce 3 grudnia 1898 r. Finansowana przez Dietlów Sosnowiecka Szkoła Realna działała do 1915 r. Prymat cara narzucał formę kształcenia ukierunkowaną na rusyfikację, co jednak nie umniejsza tej ogromnej zasługi Heinricha Dietla dla sosnowieckiej oświaty. Wprawdzie budynek szkoły został przejęty przez Szkołę Handlową (późniejsze IV LO im. Stanisława Staszica) jednak formalnie spadkobierczynią i kontynuatorką tradycji szkoły Henryka Dietla stała się Wyższa Szkoła Realna na Sielcu (późniejsze III LO im. Bolesława Prusa).

W latach międzywojennych szkoła wykształciła kilkuset absolwentów. W czasie II wojny światowej hitlerowcy otwarli tam zawodową szkołę techniczną dla Niemców i Volksdeutschów. Po zakończeniu wojny szkoła szybko wznowiła działalność, zaś od 1957 roku była szkołą koedukacyjną. Szkołę Realną przeniesiono w 1970 roku do innego budynku, a w tym umieszczono Wydział Techniki Uniwersytetu Śląskiego.

Obecnie budynek jest oferowany przez właściciela pod wynajem i jak informuje on na swojej stronie, najemca został już znaleziony.