Sosnowiec poszedł tropem europejskich miast. Od teraz ma nocnego burmistrza
W planach miała to Warszawa, miał też i Kraków. Takie stanowiska można znaleźć w wielu miastach w Stanach Zjednoczonych, holenderskim Amsterdamie czy w Londynie. Teraz przyszedł czas na Polskę, a konkretnie na miasto Sosnowiec. Mowa o funkcji nocnego burmistrza, które objął Rafał Siciński, urzędnik ale przede wszystkim społecznik. Jego głównym zadaniem będzie promocja rozrywkowej części miasta. To jednak nie wszystkie jego zadania.
- Na jakość nocnego życia składa się nie tylko oferta gastronomiczna, oferta kulturalna, ale również to czy na ulicach jest czysto, kulturalnie, bezpiecznie. Czy jest dobra atmosfera i czy mieszkańcy chętnie przybywają do centrum miasta. I na te wszystkie elementy ma wpływać właśnie nocny burmistrz. Ma oddziaływać na służby miejskie, rozwiązywać konflikty, ale tez ożywiać centrum miasta - mówi nam Rafał Siciński.
Nocny burmistrz zajmie się przede wszystkim promocją ulicy Małachowskiego, która ma stać się produktem przyciągającym mieszkańców do centrum Sosnowca. Spotykać się będzie na bieżąco z przedsiębiorcami, mieszkańcami, Strażą Miejską i spółkami miejskimi, by działać wspólnie na rzecz ożywienia centrum miasta. Nocny burmistrz pracować będzie głównie w terenie. Spotkać go będzie można zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.
Skąd wzięli się nocni burmistrzowie?
Funkcja nocnego burmistrza to duża nowość w skali Polski. Początki tej funkcji w Europie sięgają końca lat 70. XX wieku. Tym mianem określono holenderskiego poetę Jules Deeldera. W ten sposób doceniono jego wkład w rozwój kultury Rotterdamu. To początek, jednak faktycznie funkcja ta zaczęła nabierać znaczenia na początku XXI wieku. Spopularyzował je Mirik Milan, który w 2003 roku został powołany na funkcję nocnego burmistrza. Pełnił ją zresztą dwukrotnie. Po raz drugi od 2012 roku, kiedy został wybrany w sposób przypominający demokratyczne wybory (na pierwszą kadencję wybrała go specjalnie do tego powołana rada).
Sama funkcja zyskała sporą popularność w miastach, które mogły się pochwalić bogatym, nocnym życiem. Nocnych burmistrzów powoływano m.in. w Paryżu, Nantes, Tuluzie, Pittsburghu, Londynie, Orlando, Seattle, San Francisco czy w Nowym Jorku i Vancouver.
Kim są nocni burmistrzowie? To adwokaci nocnego życia
Nocnych burmistrzów określa się jako menadżerów społecznych odpowiedzialnych za działalność nocną miasta. Ich misją jest poprawa relacji na linii przedsiębiorcy, którzy tworzą nocną ofertę miasta, a mieszkańcy i władze miasta. Podejmowane przez nich działania służą poprawie tych relacji a co więcej, przedsiębiorcy prowadzący biznesy działające głównie nocą, zyskują osobę, poprzez którą mogą nawiązać lepszy dialog z władzami miejskimi. Można powiedzieć, że nocni burmistrzowie stają się ich przedstawicielami, dzięki czemu nocne życie miasta ma szansę na harmonijny i zrównoważony rozwój.
Nocni burmistrzowie stają się też ambasadorami branż, tworzących nocną ofertę dla mieszkańców pomagając we wzmocnieniu oferty kulturowej miasta. Do zadań nocnych burmistrzów należą również:
- adwokatami nocnego życia (a tym samym rozrywkowej branży nocnej) przed wprowadzaniem obostrzeń na wniosek mieszkańców, a szkodliwych dla gospodarki nocnej,
- zarządzanie konfliktami na linii mieszkańcy-przedsiębiorcy
- praca w ciągu dnia przy kluczowych decyzjach w zakresie obszarów wsparcia lub ograniczania gospodarki nocnej
- twórcze wykorzystanie nocnego życia kulturalnego do realizacji idei promowania różnorodności kulturowej i nowych trendów społecznych, poszerzania sfery tolerancji oraz walki z różnymi formami wykluczenia społecznego.