Ponad 800 kartek z życzeniami powrotu do zdrowia trafi do pacjentów szpitali w Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Częstochowie i Myszkowie. Kartki z życzeniami trafią też do podopiecznych sosnowieckiego hospicjum. Wykonali je uczniowie z 16 szkół województwa śląskiego.
Co roku życzenia trafiały do dzieci przebywających w szpitalach, jednak w tym roku z powodu pandemii dobre słowo otrzymają dorośli pacjenci, którzy nie mogą liczyć na odwiedziny w szpitalu.
- Kartki były robione przez dzieci, ale życzenia wypełniali wolontariusze. Od serca wypisywali życzenia tego, co sami chcieliby usłyszeć będąc w szpitalu, czyli parę słów wsparcia w trudnej sytuacji. Wiemy z relacji z poprzednich lat, że dają uśmiech, czasami wzruszenie i też świadomość tego, że ktoś o nich pamięta - powiedziała nam Karina Wojtusiak z Fundacji dr Clown.
To już piąta a ogólnopolska edycja akcji „Wszystkiego dobrego dla chorego". Co roku włącza się w nią coraz więcej miejscowości. W tym roku akcja objęła ponad 40 miast.
– Czasami nie zdajemy sobie sprawy, jak ogromne znaczenie mają drobne gesty, takie jak uśmiech czy słowo otuchy. Prowadząc od ponad 20 lat terapię śmiechem w polskich szpitalach dobrze wiemy, że okazywana chorym życzliwość poprawia nie tylko ich samopoczucie, ale realnie wspiera proces leczenia. Pomysł na akcję „Wszystkiego dobrego dla chorego” zrodził się z potrzeby podarowania uśmiechu jak największej ilości chorych. Każdy przekazany przez nas liścik, każde okazane wsparcie, spotyka się z uśmiechem, wdzięcznością, ale i łzami wzruszenia ze strony chorych. To piękna akcja, która łączy ludzi z całej Polski – mówi Agata Bednarek, Prezes Zarządu Fundacji „Dr Clown”.
Projekt jest elementem „terapii śmiechem”, którą Fundacja „Dr Clown” prowadzi od 1999 roku w polskich szpitalach, placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych. Celem jest rozładowanie napięć emocjonalnych i wsparcie pacjentów w rehabilitacji i rekonwalescencji. Wolontariusze Fundacji – doktorzy clowni – podczas wizyt w szpitalu przebrani są w fantazyjne, różnobarwne stroje, aby odwrócić uwagę chorych od szpitalnej rzeczywistości za pomocą interaktywnych zabaw, animacji, ale także wspierających rozmów.
Co roku wolontariusze Fundacji „Dr Clown” docierają w ten sposób do ponad 60 000 podopiecznych przebywających w szpitalach i różnego rodzaju placówkach w ponad 80 miastach w całej Polsce.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]"