Kartki z życzeniami dla chorych

i

Autor: Fundacja Dr Clown w Sosnowcu Kartki z życzeniami dla chorych

Słowa otuchy dla chorych. Kartki z życzeniami powrotu do zdrowia trafią do pacjentów szpitali w Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Częstochowie i Myszkowie

2021-02-10 13:46

Światowy Dzień Chorego, który przypada na 11 lutego, to idealna okazja, aby dodać otuchy wszystkim osobom przebywającym w szpitalach. Z tej okazji Fundacja „Dr Clown” organizuje po raz piąty ogólnopolską akcję „Wszystkiego dobrego dla chorego”, w której zachęca do okazania wsparcia pacjentom szpitali i przekazania im życzeń szybkiego powrotu do zdrowia.

Ponad 800 kartek z życzeniami powrotu do zdrowia trafi do pacjentów szpitali w Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Częstochowie i Myszkowie. Kartki z życzeniami trafią też do podopiecznych sosnowieckiego hospicjum. Wykonali je uczniowie z 16 szkół województwa śląskiego.

Co roku życzenia trafiały do dzieci przebywających w szpitalach, jednak w tym roku z powodu pandemii dobre słowo otrzymają dorośli pacjenci, którzy nie mogą liczyć na odwiedziny w szpitalu.

- Kartki były robione przez dzieci, ale życzenia wypełniali wolontariusze. Od serca wypisywali życzenia tego, co sami chcieliby usłyszeć będąc w szpitalu, czyli parę słów wsparcia w trudnej sytuacji. Wiemy z relacji z poprzednich lat, że dają uśmiech, czasami wzruszenie i też świadomość tego, że ktoś o nich pamięta - powiedziała nam Karina Wojtusiak z Fundacji dr Clown.

To już piąta a ogólnopolska edycja akcji „Wszystkiego dobrego dla chorego". Co roku włącza się w nią coraz więcej miejscowości. W tym roku akcja objęła ponad 40 miast.

Czasami nie zdajemy sobie sprawy, jak ogromne znaczenie mają drobne gesty, takie jak uśmiech czy słowo otuchy. Prowadząc od ponad 20 lat terapię śmiechem w polskich szpitalach dobrze wiemy, że okazywana chorym życzliwość poprawia nie tylko ich samopoczucie, ale realnie wspiera proces leczenia. Pomysł na akcję „Wszystkiego dobrego dla chorego” zrodził się z potrzeby podarowania uśmiechu jak największej ilości chorych. Każdy przekazany przez nas liścik, każde okazane wsparcie, spotyka się z uśmiechem, wdzięcznością, ale i łzami wzruszenia ze strony chorych. To piękna akcja, która łączy ludzi z całej Polski – mówi Agata Bednarek, Prezes Zarządu Fundacji „Dr Clown”.

Projekt jest elementem „terapii śmiechem”, którą Fundacja „Dr Clown” prowadzi od 1999 roku w polskich szpitalach, placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych. Celem jest rozładowanie napięć emocjonalnych i wsparcie pacjentów w rehabilitacji i rekonwalescencji. Wolontariusze Fundacji – doktorzy clowni – podczas wizyt w szpitalu przebrani są w fantazyjne, różnobarwne stroje, aby odwrócić uwagę chorych od szpitalnej rzeczywistości za pomocą interaktywnych zabaw, animacji, ale także wspierających rozmów.

Co roku wolontariusze Fundacji „Dr Clown” docierają w ten sposób do ponad 60 000 podopiecznych przebywających w szpitalach i różnego rodzaju placówkach w ponad 80 miastach w całej Polsce.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

WOŚP w Sosnowcu