Śląskie: Zakaz korzystania z Kłodnicy do końca lipca. Powodem złota alga i zagrożenie dla Odry

2025-07-05 13:37

Wojewoda śląski wprowadził zakaz korzystania z rzeki Kłodnicy na odcinku od Małej Elektrowni Wodnej w Pławniowicach do granic województwa. Powodem jest narastające zagrożenie ze strony złotej algi – informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Równolegle rozpoczęto dozowanie nadtlenku wodoru w celu ograniczenia jej rozwoju.

Odra

i

Autor: Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Czysta Odra”, Robert Rient/ Materiały prasowe

Zakaz obowiązuje od 5 do 31 lipca i ma na celu zapobieżenie dalszemu przedostawaniu się złotej algi z Kanału Gliwickiego przez Kłodnicę do Odry. O decyzji poinformowało w sobotę rano WCZK w Katowicach.

Chemiczna interwencja i zakaz dla bezpieczeństwa

Międzyresortowy Zespół ds. Odry, działający przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska, podjął decyzję o rozpoczęciu dozowania nadtlenku wodoru (H₂O₂) w wodach Kłodnicy. Jak wykazał eksperyment przeprowadzony latem 2024 roku, substancja ta skutecznie ogranicza liczebność złotej algi, która – rozwijając się masowo – produkuje toksyny śmiertelne dla ryb i bezkręgowców wodnych.

Złota alga (Prymnesium parvum) odpowiadała m.in. za katastrofę ekologiczną na Odrze w 2022 roku, która doprowadziła do śmierci ponad 250 ton ryb. Zdaniem naukowców, sprzyja jej zasolone środowisko wodne, które może być efektem zrzutów wód kopalnianych. Pomimo działań naprawczych, martwe ryby pojawiały się w Odrze także w kolejnych latach.

Śląsk Radio ESKA Google News

Działania prewencyjne przed kolejną katastrofą

Kłodnica jest jedną z głównych dróg, przez które złota alga może przedostać się z Kanału Gliwickiego do Odry. Eksperci ostrzegają, że przy obecnym stanie ekosystemów wodnych każde opóźnienie w reagowaniu może skutkować kolejną falą śnięć ryb i utratą bioróżnorodności.

Wprowadzone ograniczenia obejmują zakaz kąpieli, łowienia ryb, sportów wodnych i poboru wody z rzeki na wskazanym odcinku. Służby apelują do mieszkańców i turystów o bezwzględne przestrzeganie rozporządzenia wojewody.

Stronie Śląskie - naprawa tamy