Inicjatywa, będąca największą dotychczasową inicjatywą w zakresie zdrowia publicznego, ma na celu redukcję występowania, poprawę wykrywania i monitorowania chorób przewlekłych i onkologicznych.
Do 2035 choroby onkologiczne główną przyczyną zgonów w UE
Statystyki dotyczące zachorowalności na nowotwory i zgonów z ich powodu w Unii Europejskiej są niepokojące. W 2020 roku nowotwór zdiagnozowano u 2,7 miliona osób, a 1,3 miliona z nich straciło życie z tego powodu. Prognozy na przyszłość są jeszcze bardziej niekorzystne. Jeśli nie podejmie się skutecznych działań, do roku 2035 liczba ofiar śmiertelnych z powodu chorób onkologicznych wzrośnie o ponad 24%, co uczyni je główną przyczyną zgonów w UE.
Choroby niezakaźne, takie jak choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory, przewlekłe choroby układu oddechowego i cukrzyca, stanowią główną część obciążenia chorobami w Europie, odpowiadając za 80% zgonów.
Cel europejskiego projektu w walce z nowotworami
Dr. Katarzyna Brukało, koordynatorka projektu z ramienia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, wyjaśnia, że choroby niezakaźne są wynikiem połączenia czynników genetycznych, fizjologicznych, środowiskowych i behawioralnych. Spośród tych czynników wiele można modyfikować, co ma istotny wpływ na zdrowie i śmiertelność ludzi. Około 60% zgonów przypisuje się modyfikowalnym czynnikom ryzyka, takim jak palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta czy nadwaga i otyłość. Niestety, wydatki na opiekę profilaktyczną stanowią jedynie około 3% krajowych budżetów na opiekę zdrowotną w krajach Unii Europejskiej.
Celem tego Projektu jest wsparcie Państw Członkowskich w zmniejszaniu obciążenia związanego chorobami przewlekłymi i nowotworowymi oraz związanymi z nimi czynnikami ryzyka, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym, a także wsparcie Państw Członkowskich poprzez przyjęcie holistycznego (wielokierunkowego i interdyscyplinarnego) podejścia do zapobiegania chorobom niezakaźnym i onkologicznym poprzez skoordynowanie działań – dodaje dr n. o zdrowiu K. Brukało.
Krótkoterminowe skutki tej inicjatywy obejmą zwiększoną liczbę interwencji w zakresie zdrowia publicznego we wszystkich Państwach Członkowskich, poprawę profilaktyki chorób i promocji zdrowia oraz polityki zarządzania związanymi z chorobami niezakaźnymi i onkologicznymi. Tworzenie sieci między ekspertami przyniesie również długoterminowe korzyści w zakresie opracowywania i ulepszania polityk zdrowia publicznego, opartych na dowodach i strategicznym podejściu.
Inicjatywa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego jako Głównego Partnera w walce z chorobami przewlekłymi i onkologicznymi ma ogromne znaczenie dla zdrowia publicznego w Europie. Odpowiednie zapobieganie i kontrola tych chorób są kluczowe dla poprawy jakości życia obywateli oraz obniżenia obciążenia zdrowotnego i ekonomicznego. Działania podejmowane w ramach projektu mają na celu zmniejszenie liczby zachorowań i śmierci związanych z chorobami przewlekłymi i onkologicznymi oraz promowanie zdrowego stylu życia. Dzięki współpracy między partnerami projektu i skoordynowanym działaniom można osiągnąć znaczące rezultaty w zakresie zdrowia publicznego w Europie.