W tym roku Kapituła Konkursowa nie przyznała I miejsca. Zamiast tego 4 osoby otrzymały równorzędne wyróżnienia:
- Krzysztof Gołuch otrzymał wyróżnienie za cykl zdjęć „My sōm stōnd”. Fotografie, wykonane w ramach wieloletniego cyklu, ukazują osoby z niepełnosprawnościami, żyjące i mieszkające na terenie Górnego Śląska.
- Grzegorz Krzysztofik otrzymał wyróżnienie za zdjęcie „Kazimierz”.
- Andrew Skowron / We Animals otrzymał wyróżnienie za zdjęcie „Dzieciństwo”. Hodowla przemysłowa świń. Młody prosiak kilka godzin po narodzinach, dzieciństwo zaczął od
- metalowego kojca, w którym znajdowała się jego matka. Maciora w kojcu przebywała przez
- większość swojego „produkcyjnego” życia, jedyne ruchy jakie mogła w nim wykonać to góra i dół. Kiedy jest już niewydajna zostaje zabita. Młode prosiaki w pierwszych dniach życia są kastrowane, obcina się im ogony i piłuje zęby, wszystko to odbywa się bez znieczulenia.
- Grzegorz Skowronek otrzymał wyróżnienie za zdjęcie „Pielgrzymi”. Wejście 310. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę w przeddzień Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pielgrzymi na różne sposoby modlą się przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej w intencjach własnych i swoich bliskich. Pielgrzymka warszawska jest jedną z najliczniejszych pielgrzymek wędrujących do sanktuarium w Częstochowie od początku XVIII wieku.
Zobacz najlepsze fotografie 2021 roku
II nagroda – Bartłomiej Krężołek za cykl zdjęć „Jeden z ostatnich” Mirosław jest jednym z ostatnich, tradycyjnych rolników mieszkających w Barczewie, na północy Polski. Rolnictwo przemysłowe szybko wypiera małe, indywidualne gospodarstwa. Zmiany klimatu sprawiają, że rolnictwo jest coraz trudniejsze, a trudne do przewidzenia plony dodatkowo narażają drobnych rolników, którzy walczą o przetrwanie i mimo, że pracują więcej i ciężej stają się coraz biedniejsi. Mirosław jako jedyny z rodziny troszczy się o ziemię. Mieszka sam w gospodarstwie. Miłość i przywiązanie do ziemi są tak silne, że nie dopuszcza myśli o sprzedaży gruntu, tym samym rezygnując z możliwości życia w lepszych warunkach. Jego dom popadł w ruinę, brakuje bieżącej wody, ma prowizoryczne zasilanie, nie ma lodówki i telefonu komórkowego. Mimo wszystko Mirosław nadal prowadzi gospodarstwo rolne, bo tylko w ten sposób jest w stanie zarobić na życie. 27.07.2021, Barczewo
III nagroda – Grzegorz Klatka za cykl zdjęć „Rybacy Zalewu Wiślanego” Współczesny, nawet małoskalowy rybak przybrzeżny jest kapitanem, armatorem i przedsiębiorcą w jednej osobie. Posiada łódź, licencję i sprzęt rybacki, wart czasem tyle, co luksusowy apartament w centrum dużego miasta. Zatrudnia załogę, buduje bazę klientów. Ci bardziej przedsiębiorczy inwestują w drobną infrastrukturę handlową, gastronomiczną, turystyczną, a nawet w przetwórstwo. Latem czerpią profity z turystyki, coraz wyraźniej odczuwalne w całorocznym budżecie rybackich rodzin. Pomimo tego, że biomasa poławianych ryb w ostatnich latach maleje, to ilość jednostek pływających po Zalewie utrzymuje się od lat na wysokim poziomie 140 sztuk. 8.02–20.05.2021, Piaski – Mierzeja Wiślana, Zalew Wiślany – okolice Suchacza, Nowej Pasłęki, Piasków.
Na wystawę konkursową „Śląska Fotografia Prasowa – najlepsze zdjęcia 2021 roku” Kapituła wybrała prace następujących autorów:
Krzysztofa Błażycy, Marzeny Bugały-Astaszow, Dawida Chalimoniuka, Waldemara Deski, JackaDurskiego, Pawła Franzke, Roberta Garstki, Wojciecha Grabowskiego, Krzysztofa Gołucha, Sebastiana Góry, Lukáša Horkýego, Artura Jastrzębskiego, Pawła Jędrusika, Ireneusza Kaźmierczaka, Grzegorza Klatki, Bartłomieja Krężołka, Grzegorza Krzysztofika, Dominika Księżyka, Leszka Pilichowskiego, Andrew Skowrona, Grzegorza Skowronka, Macieja Skowronka i Marcina Zimnala.