Protest egzaminatorów WORD: Blisko 100 odwołanych egzaminów
Protest egzaminatorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego trwa już od lipca. Niedawno, w ramach trzeciej fali protestów, egzaminatorzy nie przyszli do pracy. Do akcji protestacyjnej, przystąpili również egzaminatorzy z katowickiego WORD-u, a także z oddziałów terenowych przez niego zarządzanych.
Jak podaje dziennikzachodni.pl, najgorzej sytuacja wyglądała w Dąbrowie Górniczej, gdzie pierwszego dnia protestu odwołana została największa ilość egzaminów - 32. Większość z nich była egzaminami na prawo jazdy samochodu osobowego (17). Do skutku nie doszło 14 egzaminów na kierowcę pojazdu ciężarowego, a także dla ciężarówki oraz naczepy. Jeden egzamin dotyczył jazdy motocyklem.
W Bytomiu było podobnie. Nie odbyły się tam egzaminy na prawo jazdy kategorii „B”, oraz po 3 na kategorię „C” i „C+E”. W Jastrzębiu-Zdroju natomiast kandydaci na kierowców ciężarówek co prawda mogli zdawać egzaminy, ale już egzaminy na prawo jazdy kat. "B" się nie odbywały. W Rybniku egzaminów na samochody ciężarowe nie odwołano, ale tylko dlatego, że tamten ośrodek terenowy WORD-u nie jest przygotowany do tego rodzaju egzaminów. Odwołano natomiast 19 egzaminów na na kategorię „B” oraz jeden na kategorię „A2”.
Protest egzaminatorów WORD. Jakie są ich postulaty
Egzaminatorzy WORD rozpoczynając w lipcu protest domagali się dwóch rzeczy: podwyżek wynagrodzeń, ujednolicenia wykładni prawa dotyczącej egzaminów na prawo jazdy i zmian zasad egzaminowania. Zwłaszcza pierwsza kwestia - wynagrodzeń, jest bardzo paląca zwłaszcza, że niedawno Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło propozycję zmian, które mają regulować zasady wynagradzania egzaminatorów za przeprowadzenie egzaminu państwowego na prawo jazdy.
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów przeprowadzających egzaminy kandydatów na kierowców i kierowców ma na celu stworzenie nowego modelu wynagradzania i w konsekwencji 20-procentową podwyżkę dolnej i górnej granicy wynagrodzenia zasadniczego oraz 10-procentowe podwyżki dolnej i górnej granicy dodatku zadaniowego.
Ta propozycja nie spotkała się jednak z aprobatą środowiska, dlatego podjęto decyzję o strajku w WORD-ach w całej Polsce.
Komitet Egzaminatorów RP zapowiada, że z dnia na dzień protest będzie przybierać na sile. - Mamy informacje, że w kolejnych dniach egzaminy nie odbędą one w większości ośrodków w kraju - mówi Wojciech Dusza z Komitetu Egzaminatorów RP.