Gdy operator drona widzi popełnione wykroczenie, przekazuje informację do patrolu drogówki, który jest ustawiony kilkadziesiąt metrów dalej.
- Jesteśmy w stanie ujawniać wszystkie wykroczenia, które widzimy np wyprzedzanie przy przejściach dla pieszych. Jesteśmy w stanie nagrywać kierowców, którzy korzystają podczas jazdy z telefonów komórkowych. To u nas plaga. Dużo kierowców pisze smsy, nawet czyta wiadomości. W ten sposób nie skupiają się na jeździe, doprowadzają do zdarzeń drogowych - powiedział nam sierżant Mateusz Zapart z komisariatu autostradowego policji w Gliwicach.
Dzięki dronowi policjanci podejrzą też, czy kierowcy mają zapięte pasy oraz czy przewożą dobrze zabezpieczony ładunek.
- Dron z technicznego punktu widzenia ma bardzo dobre parametry dlatego, że zasięg to jest nawet i 4 km, pułap na którym może pracować to 2,5 km, kamera jakości 4K plus do tego 30-krotny zoom pozwalają bardzo precyzyjnie udokumentować niewłaściwe postępowanie kierowcy - dodaje Adam Jakubczyk z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Drony nie tylko będą wykorzystywane do rejestracji wykroczeń w czasie rzeczywistym, ale także do analizy miejsca zdarzenia po kolizji lub wypadku. Dzięki zdjęciom wykonanym z powietrza funkcjonariuszom łatwiej będzie ustalić, jak doszło do zdarzenia.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"