Rzecznik Praw Pacjenta interweniował wobec praktyk stosowanych przez Centrum Medycyny Specjalistycznej On Clinic w Chorzowie. Ta prywatna placówka dawała pacjentom, którzy przyszli na szczepienie do podpisania oświadczenie, w którym mieli zgodzić się na udział w "eksperymencie medycznym". Dotyczyło to tylko osób, które chciały zaszczepić się preparatem Astra Zeneca.
Rzecznik uznał, że takie praktyki są naruszeniem praw pacjentów i podjął interwencję.
- W kwietniu do tej instytucji wpłynęło pismo od zaniepokojonej pacjentki, która poinformowała, że zgłaszając się do jednego z punktów szczepień w Chorzowie otrzymała od pracownika placówki do podpisu oświadczenie, w którym była mowa o tym, że pacjent "świadomie bierze udział w eksperymencie leczniczym (medycznym) szczepień populacyjnych na SARS-CoV-19 i nie będzie wnosił o roszczenia z tytułu odszkodowania za skutki uboczne - poinformowało biuro Rzecznika Praw Pacjenta.
Przychodnia z Chorzowa przeprasza
Odpowiedzialni za praktyki stosowane w chorzowskiej przychodni już za całe zamieszanie przeprosili.
- Centrum Medycyny Specjalistycznej On Clinic sp. z o.o. przeprasza za stosowanie praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów polegających na informowaniu pacjentów zgłaszających na szczepienie w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 o udziale w eksperymencie medycznym. Podanie pacjentowi jakiejkolwiek szczepionki przeciw COVID-19 dopuszczonej w ramach programu NIE JEST EKSPERYMENTEM MEDYCZNYM. Szczepionki przeciwko COVID-19 są opracowywane zgodnie z odpowiednimi wymogami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności. Wydanie pozwolenia na ich stosowanie oznacza, iż jakość, bezpieczeństwo i skuteczność takiego produktu leczniczego została udowodniona na podstawie odpowiednich badań - napisał lekarz medycyny Michał Glogasa, kierujący programem szczepień w Centrum Medycyny Specjalistycznej On-Clinic
W tej sytuacji zrzeczenie się przez pacjenta wszelkich roszczeń w związku z wystąpieniem ewentualnych skutków ubocznych po szczepieniu nie obowiązuje.