Obcokrajowcy zmierzyli się z polszczyzną. Blisko 200 uczestników letniej szkoły języka na UŚ w Cieszynie przystąpiło do dyktanda

i

Autor: Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ (Facebook)

Cieszyn

Serbka została cudzoziemską mistrzynią polskiej ortografii. Zrobiła tylko 7 błędów!

2023-08-16 9:04

W miniony wtorek blisko 200 obcokrajowców zmierzyło się z polszczyzną. Uczestnicy letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie przystąpili do dyktanda o kosmicznych kontemplacjach. Zwyciężyła Serbka Ana Todorović, która zrobiła w tekście trzy błędy ortograficzne i cztery interpunkcyjne.

Poniżej prezentujemy treść dyktanda. A Ty dałbyś radę zapisać całość poprawnie ze słuchu?

"Kosmiczne kontemplacje

Gdy pół Polka, pół Norweżka Grażyna przyjechała na letnią szkołę do Cieszyna, zaskoczyła ją przebogata oferta zajęć i późnopopołudniowych atrakcji. Pewnego wieczoru, wracając z kwizu (a. quizu) językowego o intrygującej nazwie „Ale kosmos!”, znalazła wreszcie chwilę, by odpocząć. Położyła się na stojącym przed akademikiem leżaku i spojrzała w rozgwieżdżone niebo. Na ciemnoszafirowym firmamencie dostrzegła migocące gwiazdy, które tworzyły świetliste konstelacje. Po seansie obejrzanym w chorzowskim planetarium (a. Planetarium) z łatwością rozpoznała Wielką Niedźwiedzicę i Mały Wóz. Przypomniała też sobie niesamowite odkrycia polskich astronomów. Oni także często patrzyli w górę i marzyli o zgłębieniu tajemnic wszechświata (a. Wszechświata). Dzięki ich wielogodzinnym obserwacjom poznaliśmy arcyważne prawa astronomii. Jan Heweliusz odkrył kilka komet i jest twórcą nowożytnej selenografii. Z kolei Mikołaj Kopernik dowiódł, że to nie Słońce krąży wokół Ziemi, lecz odwrotnie.

„Ach, jak cudownie byłoby polecieć na Księżyc!” – pomyślała podekscytowana Grażyna. „Ciekawe, co wzięłabym ze sobą w taką podróż? Może tę bladoróżowo-żółtą filiżankę na herbatę, którą dostałam od przyjaciółki na Gwiazdkę (a. gwiazdkę)? A może ulubioną przytulankę? Komputer? Naprawdę już sama nie wiem, ale na pewno nie zapomniałabym o książce do polskiego!

Mogłabym wtedy powtórzyć reguły tworzenia i użycia imiesłowów przysłówkowych, zarówno współczesnych, jak i uprzednich, bo to zawsze był dla mnie istny kosmos”.

Cudzoziemcy zmierzyli się z polszczyzną. Dyktando na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie: 

Bilsko 200 cudzoziemców przyjechało do Cieszyna, by uczyć się polskiego języka i kultury

Dyktando zorganizowano w ramach 33. letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej. Zajęcia odbywają się przez cały sierpień w cieszyńskiej części Uniwerystetu Śląskiego. Bierze w nich udział blisko 200 cudzoziemców, którzy uczą się języka polskiego, poznają polską kulturę, historię zwyczaje i zabytki.

„Obcokrajowcy poznają bogactwo polskiej kultury, historię i sytuację społeczno-gospodarczą naszego kraju, biorą udział w tygodniu ekologiczno-językowym, oglądają niebo oczami Kopernika, którego 550. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku, a podczas weekendowych wyjazdów edukacyjnych odwiedzają ważne miejsca na mapie południowej Polski: Kraków, Katowice, Oświęcim, a także Beskid Śląski, gdzie staną na Trójstyku, czyli miejscu zetknięcia się granic Polski, Czech i Słowacji” – powiedziała Maria Czempka-Wewióra ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ w Cieszynie.

Uczestnicy to przeważającej części stypendyści skierowani przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Pochodzą z takich krajów jak:

  • Brazylia
  • Egipt
  • Ghana
  • Indie
  • Japonia
  • Kanada
  • Maroko
  • Nigeria
  • Turcja
  • Ukraina
  • Włochy
Quiz o stolicach państw – jaką stolicę mają te kraje?
Pytanie 1 z 15
Na początek łatwe. Co jest stolicą Niemiec?
Najświeższe wiadomości ze Śląska

i

Autor: Marcin Twaróg Link: https://www.eska.pl/slaskie/