Sebastian Kawa na szybowcowych zawodach w Australii obronił tytuł mistrza świata

Autor: Aeroklub Polski/FB

Sebastian Kawa szybowcowym mistrzem świata. Tytuł obronił na zawodach w Australii

2023-12-19 10:01

Nie ma sobie równych! Sebastian Kawa po raz 18. zdobył złoty medal w klasie 15-metrowej. 37. Szybowcowe Mistrzostwa Świata odbyły się w Australii.

Sebastian Kawa z 18 złotym medalem mistrzostw świata

Szybowcowe Mistrzostwa Świata rozgrywane w niewielkiej miejscowości Narromine w Australii okazały się dla Sebastiana Kawy szczęśliwe. Obronił tytuł mistrza świata w klasie 15-metrowej, zdobywając złoty medal po raz 18! A w tym szósty raz z rzędu.

Polski szybowiec Diana 2 znów na podium razem ze mną. Dziękuję całej ekipie, Łukaszowi Grabowskiemu za latania w parze i Waldkowi za pomoc na ziemi. Dziękujemy wspaniałemu kapitanowi Karolowi Šnapko. Oby jeszcze wiele takich zawodów" - komentował na gorąco pilot w mediach społecznościowych.

Polscy piloci w czołówce zawodów. Oto pozostałe wyniki

Piloci rywalizowali w dniach od 2 do 15 grudnia. Mistrzostwa Świata FAI w Szybownictwie to jedno z najbardziej prestiżowych lotniczych wydarzeń sportowych na świecie. O medale w Australii walczyło 78 pilotów z całego świata w trzech klasach – Standard, 15-metrowej i Club.

Nasz kraj reprezentowało sześciu pilotów:

• Klasa 15m – Sebastian Kawa, Łukasz Grabowski
  • Klasa Standard – Łukasz Błaszczyk, Tomasz Rubaj
  • Klasa Club – Jacek Flis, Mikołaj Zdun

W klasie 15m Sebastian Kawa w klasyfikacji generalnej nie miał sobie równych, zajmując 1 miejsce. Całkiem nieźle spisywali się też pozostali nasi zawodnicy. Łukasz Grabowski w klasie 15m był 14. W klasie Standard Łukasz Błaszczyk zajął 7 miejsce, Tomasz Rubaj 12. Klasa Club dla Jacka Flisa zakończyła się na 6 miejscu, a dla Mikołaja Zduna na 13.

Lekarz z pasją do szybownictwa. Sebastian Kawa zapisał się już na kartach historii

Sebastian Kawa urodził się w Zabrzu, ale od 1976 r mieszka w Międzybrodziu Żywieckim. Z zawodu jest lekarzem specjalizującym się w ginekologii i położnictwie.

Swoją przygodę z szybowcami rozpoczął w wieku 16 lat. Trenował z ojcem, wybitnym pilotem szybowcowym. Pierwszy tytuł mistrza świata zdobył w 2003 roku na słowackim lotnisku w Nitrze latając na polskim szybowcu klasy światowej PW-5.

Wywalczył już w sumie 18 złotych, 3 srebrne, 3 brązowe medale mistrzostwa świata, 9 złotych mistrzostw Europy. Zwyciężył w dwóch światowych Igrzyskach Lotniczych.

Należy do Aeroklubu Bielsko-Bialskiego, ale lata głównie w miejscu zamieszkania na Żarze. Sebastian Kawa jest najwybitniejszym pilotem w historii szybownictwa.