karetka radom

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Wiadomości

Salmonella w przedszkolach w Częstochowie. Dzieci trafiły do szpitala

Sanepid w Częstochowie potwierdził masowe zakażenie salmonellą w przedszkolach. Pozytywne wyniki testów zostały potwierdzone u dzieci oraz nauczycieli. W czterech najpoważniejszych przypadkach chorych trzeba było hospitalizować.

Masowe zakażenie salmonellą zostało potwierdzone przez sanepid w Częstochowie. Chodzi o dwa częstochowskie przedszkola, w których zakażonych zostały 59 osób. Chodzi zarówno o dzieci, jak i opiekunów. Wskutek zakażenia czwórka dzieci w najpoważniejszym stanie trafiła do szpitala.

W tych dwóch przedszkolach mamy 59 pozytywnych wyników u dzieci i 2 wyniki pozytywne salmonelli u pracowników. Do tej pory 121 przebadanych osób, wciąż są badane próbki. Czworo dzieci było hospitalizowanych, z tego trójka wyszła już do domu, jedno wciąż w szpitalu. Są to dane łączne z tych dwóch placówek – powiedziała redakcji TVN24 Edyta Kapelka z PSSE Częstochowa.

Dyrekcje obu przedszkoli w Częstochowie nie udziela bliższych informacji na temat zakażenia. 

Źródło zakażenia jest w tej chwili ustalane. W ciągu kilku dni sanepid wyda na ten temat specjalny komunikat.

Sanepid ostrzega przed salmonellą

W sezonie letnim najczęściej zdarzają się przypadki zatruć i zakażeń pokarmowych wywołanych bakteriami z rodzaju Salmonella, E. coli czy wirusami (np.norowirusy, WZW A).

Ryzyko zarażenia i objawy

Możesz zarazić się, jeśli będziesz mieć bezpośredni kontakt z osobą chorą, spożyjesz zanieczyszczoną przez chorego żywność/wodę lub będziesz mieć kontakt z przedmiotami użytku codziennego również zanieczyszczonymi przez osobę zakażoną.

Zakażeniu pokarmowemu towarzyszą objawy w postaci najczęściej kilkudniowych dolegliwości żołądkowo-jelitowych:

  • bóle brzucha
  • gorączka
  • biegunka
  • nudności
  • wymioty
  • brak apetytu
  • osłabienie
  • żółtaczka

Zatrucie i zakażenie pokarmowe jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, osób starszych i osłabionych inną chorobą, gdyż może mieć ciężki przebieg lub powodować szybkie odwodnienie organizmu.

Objawy zakażenia rozwijają się od 2 godzin do 7 dni (przy WZW A nawet do 4 tygodni) po spożyciu skażonej żywności lub wody.

Wiesz kto Cię wyleczy? Przypasuj chorobę do lekarza i sprawdź jak dobrze się na tym znasz! QUIZ

Pytanie 1 z 10
Który lekarz zajmuje się problemami z tarczycą?
Endokrynolog
Listen on Spreaker.