Bieg Wiosenny 2022 to dziewiąta edycja kultowego biegu pięknymi alejami Parku Śląskiego. W tym roku zawodnicy wyruszą z Pól Marsowych, aby przebiec przez zarówno centralną, jak i leśną część Parku, aż do Stadionu Śląskiego. Jak mówi Dagmara Piskorz Rzecznik Prasowy Parku Śląskiego trasa będzie przygotowana tak, aby każdy z uczestników był jak najbardziej zadowolony.
- Ruszamy Aleją Skośną, przebiegamy przy Kanale Regatowym, przy Placu Powstań Śląskich. W oddali mamy żyrafę, czyli nasz piękny symbol Parku Śląskiego. Później mijamy ZOO i wbiegamy w część leśną. To i wszystko inne będzie w zasięgu wzroku zawodników
Zapisy na bieg ruszyły 20 stycznia. Już do teraz zapisało się prawie 150 osób. Organizatorzy biegu przewidują, że do Parku Śląskiego przybędzie prawie 2500 osób. Bieg cieszy się popularnością nie tylko wśród mieszkańców województwa śląskiego, ale i również innych części naszego kraju, a nawet innych państw. W ubiegłym roku w biegu uczestniczyło 1500 osób. Ze względów pandemicznych organizacja wydarzenia przebiegła w inny sposób niż w poprzednich latach. W tegorocznej edycji także start biegu oraz jego przebieg ma odbywać się z zachowaniem wszelkich obostrzeń sanitarnych. Największa różnica widoczna będzie w samym starcie maratonu. Uczestnicy będą startować indywidualnie co kilka minut. Organizatorzy zapewniają, że jeśli tylko pandemia ustąpi, będą chcieli zaprosić także rodziny zawodników, aby te czekały na nich w kotle czarownic.
Bieg Wiosenny to 10 kilometrowa trasa. Co ważne jest atestowana przez sam PZLA. Zarówno na starcie jak i na mecie będą czekać służby medyczne. W przypadku niedogodnych warunków pogodowych, trasa będzie stale zabezpieczana, tak by nikomu nie stała się krzywda. W wydarzeniu mogą wziąć udział wszystkie osoby powyżej 16-stego roku życia. Bieg skierowany jest zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Dla każdej z grup przewidziane jest 6 kategorii startowych. Co ciekawe, w tamtym roku najstarszy zawodnik miał 81 lat, co tylko pokazuje, że ruch to zdrowie i wszystko jest możliwe.
Zapisy na bieg zostały podzielone na trzy etapy. Pierwszy etap zapisów trwa do 27 lutego, a opłata wynosi 69 zł. Drugi etap rozpocznie się od 28 lutego i potrwa do 10 marca, natomiast w tym przypadku opłata będzie większa o 20 zł. Uczestnicy będą mieli możliwość zapisania się także od 18 do 20 marca. Warto jednak dodać, że w tej sytuacji zapisy będą możliwe tylko i wyłącznie w biurze Parku Śląskiego.
Więcej informacji na temat przebiegu samego biegu, a także jego regulaminu znajduje się na stronie Parku Śląskiego.