Plaża Pogoria III

i

Autor: csir.pl Plaża Pogoria III

Ruszył sezon kąpielowy nad Pogorią I i III w Dąbrowie Górniczej. Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają ratownicy WOPR

2021-06-19 15:47

W Dąbrowie Górniczej nad zbiornikami wodnymi zjawiły się tłumy mieszkańców spragnionych kąpieli. Każdego dnia kilkunastu ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego będzie strzegło wypoczywających tam plażowiczów.

Nad Pogorią III ratownicy do 26 czerwca będą mieć na oku kąpielisko wytyczone wzdłuż 100 m linii brzegowej, a od 27 czerwca do 31 sierpnia – 300 m. Nad Pogorią I strzeżone będzie kąpielisko wyznaczone wzdłuż 50 m brzegu.

W letnim sezonie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo mają pełne ręce roboty.

Dużym problemem jest korzystanie z kąpielisk przez osoby pod wpływem alkoholu, spożywanie go na sprzęcie pływającym i doprowadzanie się do stanu upojenia. W takich sytuacjach często interweniujemy i sprowadzamy do brzegu tych, którzy nie są w stanie zrobić tego samodzielnie. Bardzo często spotykamy się też z brakiem opieki nad dziećmi. To bardzo niebezpieczne sytuacje, bo wtedy istnieje ryzyko, że maluch znalazł się w wodzie. Zwykle jednak dziecko się gubi na plaży, odnajdujemy je całe i zdrowe, więc wszystko się dobrze kończy – opowiada Andrzej Latosik, prezes dąbrowskiego WOPR.

Ratownicy pomagają też m.in. nieroztropnym plażowiczom, którzy przesadzają z długością przebywania na słońcu, a w efekcie mdleją czy doznają udarów i poparzeń słonecznych. Częste są również skaleczenia czy ukąszenia przez owady. Sporą bolączką jest lekceważenie i niestosowanie się wypoczywających do poleceń ratowników, czasami też ich agresywne reakcje.

Wówczas nieocenione okazuje się wsparcie mundurowych – policjantów i strażników miejskich, którzy poskramiają takich delikwentów. Utrapieniem są również wieczorne i nocne kąpiele, po których plażowicze, w imprezowym nastroju, pozostawiają ubrania na brzegu. Rano takie znaleziska stawiają ratowników na nogi, bo porzucona garderoba może świadczyć o tym, że ktoś wszedł do wody i z niej nie wypłynął. Na szczęście zwykle są to fałszywe alarmy. Przy dobrej pogodzie dobowo zdarza się po kilkanaście różnorodnych interwencji.

Dąbrowscy WOPR-owcy, oprócz obserwacji kąpielisk przy plażach, działają też na wodzie, patrolując jeziora na motorówkach i łodziach. Kąpieliska w tygodniu są strzeżone w godz.10-18, a w weekendy o godzinę dłużej. Nad „trójką” w tygodniu ma być 12 ratowników, a w weekendy 4-5 dodatkowych. Nad „jedynką” w tygodniu będzie ich 2, a w weekendy 3. W przypadku szczególnie dobrej pogody, która przyciągnie większe tłumy, WOPR będzie wzmacniał obsadę.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"