Ruszył projekt Przesiadka bez barier

i

Autor: Akademia WSB Dąbrowa Górnicza Ruszył projekt "Przesiadka bez barier"

Ruszył projekt "Przesiadka bez barier". Eksperci z zakresu transportu zbadają dostępność centrów przesiadkowych

2021-11-10 13:35

Ponad 12 procent osób w Polsce nie może realizować swoich marzeń o pracy, czy podróżach. Na przeszkodzie stają bariery, takie których osoby ze specjalnymi potrzebami pokonać nie są w stanie. Na przykład korzystanie ze zintegrowanych węzłów przesiadkowych bez pomocy innych nie jest dla nich możliwe.

Ruszył wspólny projekt naukowców z Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, Politechniki Gdańskiej i Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych zatytułowany "Przesiadka bez barier". Eksperci z trzech uczelni przeprowadzą badania, dzięki którym będzie można opracować uniwersalne standardy projektowania węzłów przesiadkowych.

- Dlaczego mamy różne wysokości peronów, dlaczego przesiadki nie są możliwe. My mamy niekiedy niskopodłogowy tramwaj, ale nie możemy się przesiąść na dworzec. Nie możemy z lotniska wsiąść do tramwaju. Nie może być tak, że tylko niektóre firmy transportowe dbaj o pasażera, ale w tym w tym systemie transportowym ten pasażer nie może skorzystać z wielu udogodnień, które s stosowane za granicą - powiedział nam Marek Sitarz kierownik Katedry Transportu i Informatyki Akademii WSB.

Badania prowadzone będą trzy lata.

- Będziemy badać dworce kolejowe, przystanki, stacje i możliwości swobodnego poruszania się. Będziemy sprawdzać dostępność obsługi, wsiadania, wysiadania. My w ramach tego projektu chcemy przeanalizować, zrobić audyty tych wszystkich centrów przesiadkowych, jak również pomóc przy projektowaniu tych centrów - dodaje Marek Sitarz.

Eksperci sprawdzać będą dostępność węzłów przesiadkowych nie tylko dla osób niepełnosprawnych na wózkach, czy niewidomych. Badaniami objęte zostaną również osoby starsze, otyłe, niskie, wysokie, czy np podróżujące z bagażem lub z dzieckiem w wózku.

Oprócz opracowania uniwersalnych standardów, zasad i procedur, powstanie także specjalna aplikacja mobilna. Będzie ona zawierała bazę barier i udogodnień w wybranych zintegrowanych węzłach przesiadkowych, a informacje znajdujące się w aplikacji będą aktualizowane w sposób ciągły z udziałem użytkowników. 

Projekt „Przesiadka bez barier” został dofinansowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pod tytułem. „Rzeczy są dla Ludzi”. Badania rozpoczęły się we wrześniu tego roku i potrwają 24 miesiące.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]"