Pierwsze pogłoski o tym, że Tychy dofinansują procedurę in vitro dla mieszkańców, pojawiły się w 2021 roku. Wówczas radni głosowali nad przystąpieniem do opracowania takiego projektu. Gdy był już gotowy, odbyło się kolejne głosowanie, tym razem w sprawie jego wdrożenia. 15 radnych zagłosowało za, 4 przeciwko, 3 wstrzymało się od głosu i voilà! Miejski program wsparcia leczenia niepłodności ruszy na dniach, po dwóch latach od pierwszych zapowiedzi.
Za realizację programu odpowiada Klinika InviMed z Katowic. Dofinansowania będą przyznawane etapami w latach 23-25, a zapisy do pierwszej serii ruszą jeszcze w tym miesiącu. Do końca roku z pomocy miasta skorzysta 25 par. A łącznie do końca trwania programu będzie ich aż 75. Przy czym szacuje się, że w samych Tychach niepłodność dotyka ponad cztery i pół tysiąca par. Dla części z nich to właśnie in vitro jest jedynym rozwiązaniem problemu.
Wiem, że wiele par w naszym mieście z niecierpliwością czekało na ten moment. Cieszę się, że przystępujemy do realizacji tego ważnego programu, dzięki któremu pary z Tychów uzyskają pomoc w spełnieniu marzeń o posiadaniu potomstwa – mówi Maciej Gramatyka – zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych.
Miejski program in vitro w Tychach: jak się zapisać? Daty, adresy, ważne informacje
Zapisy do miejskiego programu wsparcia leczenia niepłodności w Tycach rozpoczną się we wtorek 18 kwietnia o godz. 9 i potrwają do godz. 15. Deklaracje będą przyjmowane w siedzibie Kliniki InviMed w Katowicach (ul. Piotrowicka 83, 40-724 Katowice).
Co należy przygotować i zabrać ze sobą:
- Wypełniony i podpisany przez parę wniosek o objęcie dofinansowaniem w ramach programu polityki zdrowotnej pn. „Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – In vitro dla mieszkańców miasta Tychy na lata 2022-2025”
- Oświadczenie o zapoznaniu się z klauzulą informacyjną
- Dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport
- Pierwsza strona zeznania podatkowego (PIT) potwierdzająca rozliczenie podatku od dochodów osobistych w Tychach przez parę osób starających się skorzystać z Programu
Wszystkie dokumenty są do pobrania na stronie Urzędu Miasta Tychy. O kwalifikacji do programu decyduje kolejność zgłoszeń.
Uczestnicy programu muszą mieszkać i płacić podatki w Tychach
Z programu skorzystać mogą tylko te pary, które spełniają odpowiednie warunki.
Kryteria uczestnictwa w programie:
- wiek kobiety mieści się w przedziale 20 - 42 lat (według rocznika urodzenia);
- para spełnia określone ustawą warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienia do procedury dawstwa zarodka;
- para mieszka w Tychach oraz rozlicza podatek od dochodów osobistych (PIT) w Tychach;
- para wyraziła zgodę na samodzielne pokrycie kosztów przechowywania kriokonserwowanych zarodków oraz ich ewentualnych kriotransferów, a także na ewentualne pokrycie kosztów kriokonserwacji oocytów.