Ruda Śląska: Stary Plac Niepodległości w nowej szacie
W Rudzie Śląskiej zakończono inwestycję dotyczącą rewitalizacji Placu Niepodległości. Efektem prac jest przestrzeń łącząca cechy otwartego placu miejskiego z parkiem o powierzchni prawie 7 tys. m2. Plac Niepodległości został tak zagospodarowany, żeby istniejący tam drzewostan nie został zniszczony, tylko zaadaptowany do nowej przestrzeni. Stanowi on praktycznie połowę placu. Istniejące już szpalery drzew od wschodniej i zachodniej strony placu zostały wzbogacone o nowe nasadzenia (lipa srebrzysta lub warszawska, jarząb szwedzki lub mączny), które w przyszłości wytłumią dźwięk dobiegający z ruchliwej ulicy Karola Goduli.
Zakres inwestycji obejmował również budowę lokalu gastronomicznego wraz z ogólnodostępną toaletą, budowę fontanny, stojaków rowerowych, słupa ogłoszeniowego oraz wymianę ławek i koszy na śmieci. Zainstalowano również nowe oświetlenie z energooszczędnymi oprawami LED. Przeprowadzone były też prace konserwatorskie i restauratorskie istniejących kwietników oraz pomnika św. Jana Nepomucena.
- Na wyremontowanym placu stanęła ławeczka Karola Goduli z wykonaną w podkrakowskiej pracowni rzeźbą przedstawiającą postać legendarnego przemysłowca. Zainstalowany został też „godulski światowid”, czyli granitowa kula poruszana wodą pod ciśnieniem, na której naniesiono kontury wszystkich kontynentów z wyraźnym wskazaniem Rudy Śląskiej – informuje Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Ruda Śląska.
Plac Niepodległości w swoim kształcie, funkcji oraz nazwie utworzony został w 1929 r., z okazji 10. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Powstały tu wtedy klomby z ozdobnymi drzewami, a na środku zbudowano fontannę z podświetlanym wodotryskiem. Wcześniej w tym miejscu znajdował się plac targowy.
Wszystkie nowe rozwiązania, które zostały wykorzystane podczas rewitalizacji przestrzeni w Goduli, konsultowane były z mieszkańcami podczas warsztatów w 2016 i 2017 r., m.in. w ramach projektu „Mikroprzestrzenie miejskie 2016”, który był wspólnym przedsięwzięciem Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz katowickiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich. Część z nich była pomysłami samych mieszkańców.
Koszt inwestycji wyniósł 5,6 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel 4,5 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.