Starówka w Bieruniu

i

Autor: UM Bieruń

Przebudowa okolic starówki

Rozpoczęła się przebudowa ulic na starówce w Bieruniu. Prace potrwają do jesieni

2023-05-07 11:12

Bieruński samorząd rozpoczął przebudowę trzech ulic na starówce. Prace rozplanowano do jesieni 2023 r. Do tej pory w rejonie wprowadzano jest zmiana organizacji ruchu. Bieruń to jedno z górnośląskich miast ze średniowieczną historią i chronionym krajobrazem.

Bieruń Stary to dzielnica Bierunia, będąca jego starą częścią, która pojawiła się w historycznych wzmiankach już w XIV w. Dzielnica ma układ przestrzenny z czworobocznym rynkiem i ulicami, wybiegającymi z jego narożników. W przebudowie są ulice:

  • Słowackiego,
  • Latochy,
  • Kopcowa.

Rzeczniczka bieruńskiego Urzędu Miasta Agnieszka Kijas przekazuje, że na trzech ulicach objętych projektem, wymieniona zostanie cała konstrukcja drogi, ułożona zostanie nowa nawierzchnia jezdni i chodników. Drogi mają zyskać nowe oświetlenie LED i nowe odwodnienie. W zakres prac wchodzi także przebudowa sieci wodociągowej.

Kompletna przebudowa w okolicy bieruńskiej starówki

Nie mówimy o drobnym remoncie, a o kompletnej przebudowie – powiedział burmistrz Bierunia Krystian Grzesica. - Zadanie będzie wiązało się z utrudnieniami w ruchu. Jestem przekonany, że z chwilą zakończenia prac nasza starówka w Bieruniu będzie jeszcze piękniejsza i atrakcyjniejsza zarówno dla bierunian, jak i dla odwiedzających Bieruń turystów – uznał Grzesica.

Na czas prac wprowadzono zmianę organizacji ruchu. Obecnie ul. Kopcowa jest zamknięta dla ruchu między skrzyżowaniem z ul. Jerzego i Spyry a skrzyżowaniem z ul. Kadłubową. Oba skrzyżowania zostały przejezdne.

W najbliższych dniach roboty będą stopniowo przesuwać się na kolejne drogi, co wiązać się będzie z dużą reorganizację ruchu w rejonie starówki. Ma to nastąpić w drugiej połowie maja, a o dokładnym terminie wprowadzenia zmian będziemy na bieżąco informować – przekazuje Kijas.

Wiadomo już m.in., że w drugiej połowie maja m.in. zostanie zamknięta droga przebiegająca przez płytę rynku, lokalnie nazywana „eską” - ruch wówczas odbywał się będzie wokół rynku, otwarty zostanie też wyjazd z rynku w ul. Wylotową, co pozwoli na wyjazd w kierunku Bierunia Nowego i na przejazd ul Macierzyńskiego do ul. Chemików i ul. Krakowskiej.

Do inwestycji o wartości ponad 5 mln zł Bieruń pozyskał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, który pokrywa 95 proc. kosztów.

Krajobraz Bierunia Starego od 2016 r. chroni ustanowiony tam park kulturowy, który jest jedną z form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Oprócz starówki chroniony jest też obszar średniowiecznej grobli.

W ostatnich miesiącach bieruński samorząd pracuje nad utworzeniem za groblą blisko 30-hektarowego parku. W tym roku ma być przygotowywana dokumentacja projektowa.