Celem programu Katowice Miastem Fachowców jest ukazanie perspektyw zawodowych edukacji branżowej i technicznej oraz dostosowywanie ofert szkół prowadzących kształcenie zawodowe do potrzeb lokalnego rynku pracy.
- Rynek pracy jednoznacznie pokazuje, jak bardzo potrzebni są dzisiaj fachowcy. Brakuje rzemieślników i innego rodzaju specjalistów. Chcemy, aby system edukacji w mieście odpowiadał zapotrzebowaniu i dostosowywał się do trendów zatrudniania w konkretnych zawodach. Dzięki temu, młodzieży, która ukończy nasze szkoły, w przyszłości będzie łatwiej znaleźć pracę – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dobrze wyedukowana kadra to również argument w przyciąganiu nowych inwestorów, którzy na rynku pracy poszukują właśnie fachowców – dodaje prezydent.
Program jest realizowany w formule składającej się z czterech modułów. Pierwszym z nich jest lekcja wychowawcza w szkole wprowadzająca uczniów w tematykę wyboru dalszej ścieżki edukacji zawodowej. Drugi moduł – kluczowy w całym programie – to wizyty studyjne uczniów klas VII szkół podstawowych u katowickich przedsiębiorców, którzy zgłosili się do współpracy z miastem w tym zakresie. Następnie uczniowie udają się na wizyty do szkół branżowych i technicznych kształcących w zawodach, których dotyczyły wizyty studyjne w firmach. Ostatnim modułem programu są podsumowujące lekcje wychowawcze prowadzone w ramach zajęć szkolnych.
Podmioty zainteresowane współpracą zapraszamy do zapoznania się z regulaminem uczestnictwa dostępnym na stronie www.rawaink.katowice.eu oraz do przesyłania wypełnionych formularzy zgłoszeniowych do 6.02.2023 r. do Wydziału Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Katowice. Realizacja wizyt w semestrze letnim rozpocznie się pod koniec lutego br. Z przedsiębiorcami wyłonionymi w toku trwającego naboru miasto podpisze listy intencyjne o współpracy w ramach programu.
W dotychczas zakończonych trzech pierwszych edycjach programu Katowice Miastem Fachowców wzięło udział prawie 3000 uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych, odbyły się 152 wizyty studyjne w firmach oraz 163 wizyty w szkołach branżowych i technicznych, a także podpisano 21 listów intencyjnych z przedsiębiorcami.