Rozliczenie PIT renty rodzinnej w tym roku pierwszy raz nastręcza wyjątkowo wielu problemów. To efekt Polskiego Ładu, który tak skomplikował system podatkowy, że zmiany mają ogromny wpływ na rozliczenie roczne z fiskusem. Przekonują się o tym rodzice, którzy masowo dostają wezwania do urzędów skarbowych, aby poprawili własne zeznania podatkowe. Tak dzieje się m.in. w Krakowie, gdzie problem dotyczy około 2 tys. osób. Podobnie jest w innych miastach.
Renta rodzinna a kwota wolna od podatku
W tym roku rodzice nie powinni doliczać rent dzieci do dochodów własnych. Tak wynika z art. 7 ust. 1 ustawy o PIT. Zmiana ma też zastosowanie już do dochodów z zeszłego roku.
Zasady Polskiego Ładu oznaczają, że zarówno rodzic, jak i dziecko mają prawo do skorzystania z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł. Niedozwolone jest łączenie tych dochodów w jednym zeznaniu podatkowym, ani też wypełnianie zeznania podatkowego przez samo dziecko, bo jako nieletni mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych.
Jak rozliczyć rentę rodzinną w PIT?
Jedynym sposobem na poprawne rozliczenie PIT z dzieckiem otrzymującym rentę rodzinną jest wypełnienie papierowego formularza.
– Nie da się tego zrobić ani w usłudze Twój e-PIT w e-Urząd Skarbowy, ani przez system e-Deklaracje. Rodzic musi wypełnić zeznanie papierowe na formularzu PIT-37. Wpisuje w nim dane dziecka i sam się podpisuje. Dochody z renty rodzinnej wykazuje na podstawie informacji z ZUS – tłumaczy Krajowa Informacja Skarbowa.
Urzędy skarbowe są przygotowane na to, że dostaną wiele błędnie wypełnionych rozliczeń PIT właśnie z powodu renty rodzinnej. Dlatego samodzielna poprawka jeszcze przed wezwaniem do urzędu nie spowoduje żadnych negatywnych konsekwencji.
Na deklaracji PIT należy wskazać dane dziecka i zaznaczyć, że podatnik jest jego opiekunem prawnym. Tak przygotowane zeznanie należy złożyć w skarbówce lub przesłać pocztą.