Pierwsza operacja z wykorzystaniem robota w katowickim szpitalu odbyła się w szpitalu na początku września. Zastosowanie robota zdecydowanie zmniejsza krwawienie, minimalizuje komplikacje, znacznie mniej obciąża organizm i zapewnia szybszy powrót pacjenta do pełnej sprawności. Innowacyjne rozwiązania i technologie zastosowane w robocie da Vinci umożliwiają bardzo precyzyjne wykonywanie operacji urologicznych.
Robot składa się z dwóch części. Pierwszą są ramiona wyposażone w tzw. sztuczny nadgarstek, doskonale imitujący naturalny ruch ludzkiej ręki – trzy z nich zakończone są narzędziami chirurgicznymi, a czwarty miniaturową kamerą. Drugi element robota to konsola chirurgiczna obsługiwana w trakcie operacji przez lekarza. Nią steruje on ramionami, mając jednocześnie podgląd pola operacyjnego w technologii 3D, naturalnej kolorystyce oraz rozdzielczości HD- mówi prof. Igal Mor prezes Zarządu MED Holding SA .
Wykorzystanie robota da Vinci podczas zabiegu przekłada się na wymierne korzyści dla pacjentów. Niższa jest tzw. traumatyzacja tkanek, czyli ich uszkodzenia, możliwe jest precyzyjne zespolenie cewki moczowej z szyją pęcherza, a czas rekonwalescencji jest znacznie krótszy niż w przypadku klasycznych operacji. Znacznie większy odsetek pacjentów po operacji trzyma mocz oraz zachowuje funkcje seksualne.