Prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała przeprowadził w Szpitalu Kolejowym 200 zabieg wszczepienia rogówki

i

Autor: Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach/FB

Medycyna

Rekordowy zabieg w Szpitalu Kolejowym w Katowicach. 200 raz na okulistyce wszczepiono rogówkę

2023-11-22 15:12

Prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała przeprowadził 200 zabieg wszczepienia rogówki. Ten w skali roku ogólnopolski rekord padł na Oddziale Klinicznym Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach.

Na Oddziale Klinicznym Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała przeprowadził 200 zabieg wszczepienia rogówki. To w skali roku - ogólnopolski rekord.

- Jeśli ośrodek wykonuje 100 przeszczepień rocznie, to jest bardzo dobry wynik. Dwieście przeszczepów to marzenie, które dziś nam udało się spełnić. Oznacza to, że dwieście osób zaczęło widzieć. Wielu pacjentów podkreśla, że dzięki przeszczepieniu rogówki czują, jakby zaczęli żyć ponownie - mówi prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała. 

- Myślałem, że już nigdy nie będę widział - mówi Marcin Pondel, który na wizytę kontrolną przyjechał wczoraj aż z Legnicy. - Dzięki wybitnym specjalistom, których tu spotkałem, mogłem wrócić do zdrowia. Dostałem drugie życie - potwierdza słowa profesora. 

Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach to największy w Polsce ośrodek transplantacji rogówki, a zespół profesora Wylęgały wykonuje pionierskie, innowacyjne zabiegi, dzięki czemu szpital plasuje się w światowej czołówce szpitali leczących choroby oczu.

To tutaj przeprowadzono w 2000 r. pierwszy w Polsce zabieg transplantacji komórek rozrodczych nabłonka rogówki od spokrewnionego dawcy. W 2010 roku to właśnie w OSK po raz pierwszy w Europie wszczepiono pięciu pacjentom protezy rogówki wykonane z tytanu i pleksiglasu. W oddziale wykonano też pierwsze w kraju zabiegi: przeszczepienia rąbkowych komórek macierzystych, wszczepienia sztucznej rogówki (keratoprotezy), a także przeszczepy warstwowe rogówki - przedni, a następnie tylny.

Lekarze dysponują jednymi z najlepiej wyposażonych bloków operacyjnych w Europie. Na co dzień korzystają z technologii 3D czy specjalistycznych laserów. Przy oddziale funkcjonuje także Bank Tkanek Oka.

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Eski Link: https://www.eska.pl/slaskie/