Lato

i

Autor: Unsplash.com

Rekordy ciepła

Rekordowo ciepły lipiec 2023 przejdzie do historii! Planeta pogrążona w upale

2023-07-27 18:16

Lipiec 2023 roku będzie miesiącem, który na zawsze wpisze się w historię ludzkości jako jeden z najgorętszych okresów odnotowanych na Ziemi. To przewidywanie zostało potwierdzone przez Sekretarza Generalnego ONZ, António Guterresa, który w czwartek oświadczył, że lipiec tego roku obali dotychczasowe rekordy temperatury.

Wspólna deklaracja Światowej Organizacji Meteorologicznej ONZ (WMO) oraz Europejskiej Służby ds. Zmian Klimatu Copernicus potwierdziła, że lipiec 2023 roku będzie "wyjątkowo prawdopodobnie" miesiącem, który pobije historyczne rekordy ciepła.

Jedynie mini-epoka lodowcowa mogłaby powstrzymać rekordowe upały

Jak informuje Reuters Sekretarz Generalny ONZ w Nowym Jorku skomentował tę niepokojącą prognozę, mówiąc: "Nie musimy czekać do końca miesiąca, aby to potwierdzić. Chyba że nastąpi mini-epoka lodowcowa w ciągu najbliższych dni, lipiec 2023 z łatwością pobije rekordy temperatury w każdej mierzonej kategorii".

Ekspertów od klimatu niepokoi nie tylko sam fakt bicia rekordów, ale także coraz wyraźniejsze i niebezpieczne konsekwencje zmian klimatycznych. Coraz częstsze i intensywniejsze fale upałów, susze, pożary lasów, topnienie lodowców – to tylko niektóre z problemów, którym współczesny świat musi stawić czoła.

Naukowcy alarmują, że skala tych zjawisk może mieć tragiczne skutki dla ekosystemów, gospodarki i zdrowia ludzkości. Wzrost poziomu morza, spustoszenia w rolnictwie i zagrożenie dla gatunków zwierząt i roślin są rzeczywistością, przed którą nie możemy zamykać oczu.

Mimo, że w ostatnich dniach temperatura w Polsce nie rozpieszcza, nie oznacza to, że w innych częściach świata jest podobnie. Ostatnio rekordy temperatur odnotowano w Ameryce.

Lipiec 2023 roku może być punktem zwrotnym dla naszej planety. To, co wydarzy się w tym miesiącu, będzie miało wpływ na nasze życie i życie przyszłych pokoleń. Mamy teraz wybór - możemy działać zdecydowanie i podejmować trudne decyzje w obliczu zmian klimatu, aby zapewnić zrównoważoną i bezpieczną przyszłość, czy też możemy ignorować ten problem, doprowadzając do katastrofalnych skutków dla naszej planety i ludzkości.