Rafał Piech wystartuje z Podhala. Porzucił Śląsk?
Na początku wszystko wskazywało na to, że Piech po zarejestrowaniu swojej partii w Państwowej Komisji Wyborczej będzie ubiegał się o mandat posła z okręgu obejmującego jego rodzinne Siemianowice Śląskie (okręg wyborczy numer 31). Jednak, jak się okazało, przypuszczenia były błędne, bo prezydent Siemianowic Śląskich ostatecznie wystartuje z… Podhala. Chociaż jeszcze niedawno Rafał Piech deklarował na łamach Onetu, że nie będzie stamtąd startował.
Artur Skiepko z partii „Polska Jest Jedna” również stanowczo zaprzeczał informacjom o możliwości startu prezydenta Siemianowic Śląskich w tym regionie. Twierdził, że to "bzdura", podkreślając, że Piech wystartuje na Śląsku.
Powodem zmiany okręgu jest... Wojciech Korfanty
Zapytaliśmy prezydenta Siemianowic Śląskich skąd pomysł na wystartowanie z okręgu, z którym w zasadzie nie ma nic wspólnego.
Z tego względu, ponieważ długo to rozeznawaliśmy i stwierdziliśmy, że podobnie jak Wojciech Korfantym, który był z Siemianowic Śląskich, tak jak ja urodził się w Siemianowicach Śląskich, przyjął też chrzest w tej samej parafii co ja, to stwierdziliśmy, że jeżeli przed drugą wojną światową, kiedy tak naprawdę walczyliśmy o niepodległość, kiedy on walczył jako ojciec niepodległości o wolną Polskę, to wszystko działo się na Podhalu. Wiem że jego historia bardzo mocno związana jest Zakopanem, z Podhalem, no i stąd też taka decyzja naszego zarządu regionalnego. Poprosili mnie, abym właśnie wystartował z nimi, z tego miejsca, tego szczególnego miejsca spod Tatr i taką decyzję podjęliśmy. Początkowo były rozważane różne miejsca. Było rozważane Podkarpacie i Śląsk ale w końcu stanęło na Podhalu – tłumaczy w rozmowie z portalem Eska.pl Rafał Piech.
Prezydent Siemianowic Śląskich został "jedynką" na liście partii "Polska Jest Jedna" w okręgu numer 14, co oznacza, że jest ich głównym kandydatem. Portal Onet sugeruje, że Piech mógł być zmuszony do zmiany okręgu ze względu na brak wystarczającej liczby podpisów niezbędnych do zarejestrowania komitetu wyborczego na Śląsku. Zgodnie z prawem, lista kandydatów na posłów musi być poparta podpisami co najmniej 5 tysięcy wyborców z danego okręgu wyborczego. Piech miał mieć zaledwie niecałe 2 tysiące podpisów.
Rafał Piech liczy na zdobycie 7-9% poparcia
Zapytaliśmy też, jak mają się czuć wyborcy ze Śląska, widząc, że ich prezydent startuje z Podhala?
Okazuje się, że jest taka możliwość, że można w bardzo prosty sposób załatwić dokument, żeby zagłosować na kandydata w swoim miejscu, czyli tam gdzie jest na liście. Więc, to jest o tyle ułatwione. O to też będę prosił ludzi z całej Polski, jeżeli chcieliby na mnie zagłosować to można takie zaświadczenie wziąć i zagłosować właśnie w tym okręgu podhalańskim – dodaje Piech.
Prezydent Siemianowic Śląskich zapytany o to na ile procent w wyborach liczy, odpowiedział, że na 7-9%.
Ruch "Polska Jest Jedna" powstał we wrześniu 2021 roku pod przywództwem Rafała Piecha. Głównym celem ruchu było sprzeciwianie się koronawirusowym obostrzeniom i "segregacji sanitarnej". Wsparcia dla tego ruchu udzielili m.in. posłanka Anna Maria Siarkowska, były poseł Ligi Polskich Rodzin Jan Łopuszański oraz dziennikarz Jan Pospieszalski.
Później Piech przekształcił ruch społeczny w partię polityczną "Polska Jest Jedna". Partia zarejestrowana została na początku tego roku i skupia się na promowaniu "prawdziwej prawicy", opierając się na wartościach chrześcijańskich i forsując rodzime rolnictwo oraz powrót do węgla w sferze gospodarczej. - Jesteśmy spójni w tym co mówiliśmy, w tym co robimy. Jeżeli chodzi o Sejm, to mamy osoby kompletnie niezwiązane wcześniej z polityką. To nie są żadne odgrzewane kotlety tylko to są patrioci, to są osoby czyste. Osoby, które stawiają na najwyższe wartości: „Bóg, rodzina, ojczyzna”. Są na listach sami patrioci – przekonuje lider partii.