Godłem polskim jest wizerunek orła białego. To wie chyba każde dziecko. Jest jednak wiele elementów, które mogą nawet dorosłych wprawić w zakłopotanie. Okazuje się, że nawet ustawa zawiera błędy. Błędem jest mówienie o godle Polski, bo jest nim tylko orzeł. Powinniśmy się posługiwać definicją herbu Polski, na który oprócz orła składa się także tarcza i od 33 lat także korona.
Jakie jest godło Polski?
Kontrowersji jest znacznie więcej. Orzeł w Koronie wydaje się dobrze znany, lecz gdyby zapytać: w którą stronę ma zwróconą głowę i czy zawsze tylko w jedną, wywołalibyśmy zmieszanie. O tym, jak zmieniało się godło Polski w ciągu wieków traktuje nasz quiz. Pytamy w nim o użyte barwy, lata obowiązywania, a także historyczne nawiązania. Nie interesują nas przy tym legendy dotyczące Orła Białego, bo zależy nam na czystej weryfikowalnej wiedzy.
Sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż
QUIZ o godle Polski
Co było pierwsze godło czy flaga narodowa?
Od wizerunku orła białego na czerwonym polu wywodzą się biało-czerwone barwy flagi polskiej. Zgodnie z zasadami heraldyki pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej. Kolory te według symboliki używanej w heraldyce mają następujące znaczenie:
- Koloru białego używa się w heraldyce jako reprezentację srebra. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie.
- Kolor czerwony jest symbolem ognia, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.
Co grozi za nieposzanowanie godła?
Herb Polski jest chronionym prawem symbolem państwa polskiego. Jego wizerunek widnieje na budynkach administracji publicznej wszystkich szczebli. Jest obecny w w urzędach, szkołach oraz sądach. Orzeł Polski widnieje na awersach polskich monet, a także koszulkach sportowców reprezentujących Polskę. Niemniej jednak w Polsce pojawia się wiele pytań o granicę eksponowania oraz dowolnego interpretowania symbolu narodowego.
Znieważenie, niszczenie, uszkadzanie lub usuwanie godła Polski to występek zagrożony karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do roku.