Turystyka

Pszów: Śląska perła pielgrzymkowa z Uśmiechniętą Madonną. Odkryj "Wieś Psów"

2025-04-15 7:08

Pszów to miasto w województwie śląskim, które zaskakuje bogatą historią i unikalnym charakterem. Od wieków stanowi ważny ośrodek pielgrzymkowy, a jego nazwa kryje ciekawą etymologię. Co warto zobaczyć w Pszowie i dlaczego nazywany jest "Wsią Psów"?

Pszów: Miasto Pielgrzymek i Górniczej Tradycji

Pszów, położony na malowniczym Płaskowyżu Rybnickim, to miasto z duszą. Znajduje się w bliskim sąsiedztwie Wodzisławia Śląskiego, Radlina i Rydułtów, co czyni go idealnym miejscem na weekendowy wypad. Mimo niewielkich rozmiarów, Pszów ma wiele do zaoferowania zarówno miłośnikom historii, jak i osobom szukającym duchowego wytchnienia.

Skąd się wzięła nazwa Pszów? Tajemnica "Wsi Psów"

Nazwa Pszowa intryguje i budzi ciekawość. Według niemieckiego nauczyciela Heinricha Adamy'ego, pochodzi ona od polskiego słowa "pies". W swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku, wydanym w 1888 roku, Adamy wymienia najwcześniejszą formę nazwy jako "Pzów", tłumacząc ją jako "Hunddorf", czyli "Wieś Psów". Zgermanizowana nazwa "Pschow" zatraciła pierwotne znaczenie, ale do dziś przypomina o dawnych korzeniach miasta.

Pszów w pigułce: najważniejsze daty w historii miejscowości

Historia Pszowa jest naprawdę długa. Jedna z ciekawostek dotyczy 973 roku, kiedy pojawia się wzmianka  o plemieniu Psouane, którą niekiedy łączy się z Pszowem. Do dzisiaj nie udowodniono, że faktycznie plemię te ma jakikolwiek związek z historią Pszowa. Pierwsza, realna wzmianka o tej wsi pochodzi z 1265 roku. Pszów jest wtedy wspominany jako wieś książęca. Nie będzie zaskoczeniem, że równie ważną datą w historii Pszowa jest 1293 roku, kiedy wybudowano pierwszy, drewniany kościółek, oraz rok około 1350, kiedy wzniesiono pierwszy, murowany kościół. 

Od XVIII wieku Pszów staje się ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym w Polsce i tej części Europy. Wszystko dzięki obrazowi Matki Bożej Uśmiechniętej, która znajduje się w wybudowanej wtedy Bazylice Narodzenia Najświętszej Marii Panny. 

W 1954 roku Pszów zyskuje prawa miejskie, które traci w 1975 roku. Odzyskuje je potem w 1994 roku. 

Ważnym wątkiem w historii Pszowa jest górnictwo, a przede wszystkim kopalnia "Anna", która powstała w 1832 roku i działała samodzielnie do marca 2004 roku a jako KWK Rydułtowy-Anna - „Ruch Anna” do lutego 2012 roku. Od 2015 r. część budynków dawnej kopalni wpisana została do rejestru zabytków. Po zamknięciu KWK Anna, część jej terenu zagospodarowuje się na funkcje rekreacyjno-edukacyjne. Teren nosi nazwę ParkAny. Jest to gra słów łącząca „park” i KWK „Annę”. Na terenie dawnej kopalni powstaje w 2022 biblioteka i wieża widokowa na szybie Jan

Atrakcje Pszowa to przede wszystkim obraz Matki Boskiej

Pszów to miasto, w którym historia splata się z duchowością. Najważniejsze zabytki i atrakcje to:

  • Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – barokowa świątynia z XVIII wieku, słynąca z Obrazu Matki Bożej Uśmiechniętej. To serce pszowskiego sanktuarium i cel licznych pielgrzymek.
  • Kalwaria Pszowska – zabytkowa kalwaria w pobliżu miasta, idealna na duchowe spacery i kontemplację.
  • Park im. Kopalni Anna – teren dawnej kopalni, która działała do 2012 roku. Obecnie przekształcany w strefę rekreacyjno-edukacyjną.
  • Budynek dawnej dyrekcji KWK „Anna” – zabytkowy budynek przy ul. P. Skwary 27, świadectwo górniczej historii miasta.

Ludzie związani z Pszowem ze Łzami w tle

Miasto Pszów na całą Polskę rozsławił Adam Konkol, który w 1996 założył tam zespół Łzy. W pierwszym składzie występowała m.in. Anna Wyszkolni, która z zespołem zagrała takie hity, jak  „Agnieszka ”, "Narcyz" czy "Oczy szeroko zamknięte". Anna Wyszkolni grała z zespołem do 2010 roku. Potem zastąpiła ją Sara Chmiel. Zespół doszło do rozłamu i zespół działał w dwóch osobnych składach. Powodem było stwierdzenie przez założyciela - Adama Konkola, że zespół go wyrzucił, a Arkadiusz Dzierżawa próbował zarejestrować nazwę zespołu w urzędzie patentowym jako własną. 

W listopadzie 2021 roku obydwa zespoły wydały swoje piosenki. Pierwotny skład wydał utwór „Za szczęście, za zdrowie, za miłość”, z kolei zespół Łzy z Adamem Konkolem wydał utwór „Agnieszka 2.0" .

Najważniejsze postacie w historii Pszowa otrzymały również honorowe obywatelstwo tego miasta. Wśród nich są:

  • Henryk Rzodeczko - były długoletni Naczelnik Gminy Pszów 
  • Jan Paweł II 
  • ks. Infułat Lucjan Lamża - lekarz
  • ks. Prałat Józef Fronczek
  • Jan Wincenty Hawel - polski kompozytor, dyrygent i pedagog.

Zabytki pogórnicze w Pszowie

Pszów to miasto, które warto odwiedzić, by poczuć ducha Śląska i zanurzyć się w bogatej historii regionu. Pielgrzymi znajdą tu ukojenie, miłośnicy architektury – piękne zabytki, a osoby szukające relaksu – malownicze krajobrazy. Przez Pszów biegnie kilka tras rowerowych oaz turystyczny szlak Krzyżkowicki, który przebiega przez Grabówkę, Grodzisko Gołężyców i Krzyżkowice. 

Do najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć, s budynki po KWK Anna na czele z wieżą widokową szybu Jan, na którą wejście jest dostępne od kwietnia do września. Innymi pozostałościami po KWK Anna są: 

  • Ciepłownia, która jest obecnie eksploatowana przez PGG,
  • Szyb Chrobry, który jest w rękach miasta, 
  • Budynek kasyna, w którym znajdowały się m.in. oberża, kasyno oraz dom towarowy, który należy do prywatnego właściciela.

Zabytki sakralne w Pszowie

Najważniejszym zabytkiem sakralnym w Pszowie jest wspomniana Bazylika Matki Boskiej Uśmiechniętej, która jest zwana też bazyliką Pani Uśmiechniętej. To jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych na Górnym Śląsku. Wszystko zaczęło się w W 1722 roku, kiedy mieszkańcy Pszowa kupili kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Kopia została potarta o oryginalny obraz, bowiem wierzono, że w ten sposób zyska część jego mocy.  W drodze z Częstochowy do Pszowa obraz został niefortunnie uszkodzony. Jego naprawą zajął się lokalny artysta Fryderyk Siedlecki.  

„Nowy” poświęcony wizerunek, zawieszony w bocznym ołtarzu dawnego kościółka, stawał się z wolna przedmiotem czci. Coraz większa liczba wiernych modliła się przed wizerunkiem i paliła przed nim świece. Wkrótce odnotowano pierwsze przypadki uzdrowień, które badała komisja biskupia z Cieszyna w latach 1728-1729. Niezwykłych łask doznali nie tylko parafianie, lecz także pątnicy z różnych księstw Śląska: opawskiego, pszczyńskiego, raciborskiego, cieszyńskiego i opolskiego - czytamy w historii tego eksponatu. 

Obraz został nazwany okrzyknięty mianem Matki Boskiej Pszowskiej. Kiedy zaczęły występować przypadki uzdrowień, ikon zyskała miano "cudownej", a na potwierdzenie obraz został koronowany. 

Obraz w 1750 roku trafił na główny ołtarz. W 1774 r. Wikariat Apostolski we Wrocławiu oficjalnie potwierdza wyjątkowy charakter kościoła i obrazu pszowskiego. 

Ważnym ośrodkiem religijnym jest również kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krzyżkowicach. W Pszowie znajduje się także Kalwaria Pszowska z pięknymi kaplicami czy budynkiem kalwaryjskiego kościoła. Co istotne, wszystkie stacje zostały tam zaprojektowane przez jednego z wrocławskich architektów. 

Kolejnym, podobny miejscem jest Mała Kalwaria, która znajduje się tuż przy kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W 1855 roku poświęcono kamienie węgielne pod kaplice Drogi Krzyżowej. Zostały one wmurowane w ogrodzenie dziedzińca. W 1954 roku drewniane, spróchniałe zasłony zastąpiono szkłem, a obrazy na blasze odnowił p. Kolorz z Pszowa. W czterech stacjach zniszczone obrazy zastąpiono figurami. Odnawiana była ponownie w 1970 i w 2006 roku. Obrazy do poszczególnych stacji namalował na blasze Franciszek Mayer z Rybnika. Kalwarię poświęcono w 1858 roku. Do Kalwarii należy również kaplica św. Krzyża, która została tak nazwana na pamiątkę pierwszego pszowskiego kościoła. Powstała w latach 1855-1858. Wybudował ją mistrz Jan Jaroszek z Rybnika według własnego projektu. 

Kaplica niegdyś posiadała pięć wieżyczek, które miały symbolizować pięć ran Jezusa. Razem z 14 kaplicami Małej Kalwarii (na każdej kaplicy dwie wieżyczki) tworzyła zespół 33 wież na pamiątkę trzydziestu trzech lat życia Jezusa. Budynek służy obecnie jako kaplica przedpogrzebowa.

Quiz. Trudne zdania po śląsku. Przetłumacz na język polski
Pytanie 1 z 10
Przetłumacz ze śląskiego na polski: U ōmy we szranku znodli my krauza kotlokōw
Śląsk Radio ESKA Google News