Muzeum Prasy Śląskiej po remoncie
Co się zmieniło? Przede wszystkim wymieniono wszystkie instalacje: wodno-kanalizacyjną, centralnego ogrzewania i oświetlenia. Modernizacji poddano również elewację frontową, a część północna została docieplona przy pomocy wełny mineralnej. To kolejny remont Muzeum Prasy Śląskiej w ostatnich latach. W 2018 roku z powodu złego stanu gontów wymieniono drewniane poszycie dachu.
Zobaczcie, jak prezentuje się Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie po remoncie
Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie. Historia
Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie zostało otwarte 5 lipca 1985 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Data była symboliczna - tego dnia, 140 lat wcześniej wydano pierwszą polską gazetę na Górnym Śląsku. „Tygodnik Polski Poświęcony Włościanom” był wydawany w Pszczynie w latach 1845—1846.
W muzeum zobaczymy eksponaty obrazujące dawną technikę drukarską. W zbiorach znajdują się maszyny drukarskie, urządzenia introligatorskie oraz linotyp. Można tam też zobaczyć gazety wydawane przez Wojciecha Korfantego, Stanisława Ligonia i Karola Miarkę. Na piętrze znajduje się sala nazywana Izbą u Telemanna. Georg Philipp Telemann był niemieckim kompozytorem barokowym, który w swojej twórczości inspirował się m.in. polską muzyką dworską i ludową. W latach 1705-1709 był on częstym gościem książąt pszczyńskich.
Izba Telemanna powstała w 1977 roku i pierwotnie mieściła się przy ul. Ratuszowej 1 w Pszczynie. Dopiero w 1996 roku została przeniesiona do Muzeum Prasy Śląskiej. W środku można zobaczyć instrumenty muzyczne z Górnego Śląska - jednym z najcenniejszych eksponatów są organy pozytyw z drewnianego kościółka św. Jadwigi w Pszczynie. W sali są również organizowane koncerty, to tutaj odbywały się m.in. słynne Dialogi Poezji i Muzyki – Plesna Civitas.
Muzeum ma swoją siedzibę przy ul. Piastowskiej 26, w zabytkowej kamienicy z przełomu XVIII i XIX wieku. Budynek ten powstał pierwotnie poza murami miasta. Jego ostatnim właścicielem przed II wojną światową był Żyd Moritz, właściciel zakładu mięsnego. W trakcie wojny kamienica uległa zniszczeniu i miała zostać zniszczona. Przed takim losem uratowali ją członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Wśród nich był Aleksander Spyra, pierwszy kustosz i dyrektor muzeum.
W 1990 roku Muzeum Prasy Śląskiej zyskało imię Wojciecha Korfantego. W 1995 roku budynek razem z całym wyposażeniem przeszedł na własność gminy, jednak po sześciu latach wrócił pod opiekę Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. W 2006 roku placówka została wpisana na trasę Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.