Anomalia pogodowa w Polsce

i

Autor: pixabay/IMGW

Wiadomości

Przed Wielkanocą na Śląsku czeka nas anomalia pogodowa. IMGW pokazuje dane

2025-04-16 8:09

Synoptycy zapowiadają prawdziwy zwrot akcji w pogodzie. Jeszcze przed Wielkanocą na Śląsku czeka nas anomalia, której nie było od 30 lat. Potwierdzają to dane IMGW. Kiedy możemy spodziewać się upałów i gdzie temperatura będzie najwyższa? Polska stanie się jednym z najcieplejszych krajów w Europie!

Kiedy przyjdzie prawdziwe ocieplenie? Termometry pokażą lato

Pogoda w kwietniu płata nam figla. Jeszcze kilka dni temu mieliśmy przymrozki, a tuż przed Wielkanocą nadchodzi prawdziwa bomba ciepła z temperaturami ponad 28 st. C. Jeszcze kilka stopni i będziemy mieli pierwszy upalny dzień tego roku, co jest anomalią pogodową. W Polsce rekord ciepła w kwietniu ustanowiony został 29 kwietnia 2012 roku w Słupcy, gdzie odnotowano 32,5°C. 

Jaka pogoda na Śląsku?

W środę, 16 kwietnia 2025 roku, zrobi się słonecznie z niewielkim zachmurzeniem, ale bez opadów. Będzie bardzo ciepło, a nawet gorąco! Temperatura maksymalna wyniesie od 23 do 26°C. Wiatr z południa będzie słaby i umiarkowany, tylko na południu regionu również dość silny. IMGW ogłosiło ostrzeżenie I stopnia przed silnym wiatrem dla powieatu cieszyńskiego.

Polska będzie jednym z najcieplejszych krajów w Europie! Dla porównania, w Madrycie termometry pokażą w środę zaledwie około 13°C.

Gorące lato w kwietniu? To możliwe

Czwartek, 17 kwietnia 2025 roku, przyniesie nam prawdziwie letnią aurę! Zachmurzenie będzie niewielkie lub umiarkowane. Zrobi się jeszcze cieplej niż w środę! Z południa napłynie powietrze pochodzenia zwrotnikowego, które przy silnej operacji słonecznej nagrzeje się aż do 25-28°C! 

Gdzie spędzić ciepłe dni wiosny?

Zobaczcie Ogrody Kapias

Zmiana pogody w piątek. Czy to koniec upałów?

Piątek, 18 kwietnia 2025 roku, przyniesie zmianę pogody. Zachmurzenie wzrośnie do dużego i całkowitego. W większości regionu wystąpią opady deszczu. Lokalnie zagrzmi i wtedy możliwy będzie nieco większy opad. Temperatura maksymalna wyniesie około 17-20°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany z kierunków południowych.

Śląsk Radio ESKA Google News

Kwiecień – miesiąc skrajności. Jak było w przeszłości?

Na podstawie dostępnych danych z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) oraz innych źródeł, przedstawiamy analizę dotyczącą najcieplejszych i najchłodniejszych miesięcy kwietnia w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat, a także regionów o najwyższych i najniższych średnich temperaturach.

Najcieplejsze kwietnie w Polsce• 2018 – średnie temperatury w całym kraju znacznie przekraczały normę, zwłaszcza w zachodniej i południowej Polsce.• Średnia temperatura: ponad 12°C w wielu regionach.• Najcieplejsze miejsca: Ziemia Lubuska, Dolny Śląsk, Opolszczyzna – temperatury lokalnie przekraczały 13°C. Wyróżniały się też okolice Wrocławia, Zielonej Góry i Niziny Śląskiej.Najchłodniejsze kwietnie w Polsce• 1997, 2003 i 2021 – zauważalnie niższe temperatury średnie, chłód skoncentrowany głównie we wschodnich i północno-wschodnich rejonach Polski (Podlasie, Suwalszczyzna).

QUIZ. To wydarzyło się w kwietniu 2024 roku. Na pewno pamiętasz, co działo się wokół Ciebie?
Pytanie 1 z 10
Na start łatwiutkie! W naszym kraju odbyły się wybory samorządowe, w których najlepszy wynik uzyskało ugrupowanie: