W tym roku Tour de Pologne startuje o godz. 13:45 ze Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Start będzie poprzedzony wyjazdem ekip technicznych, więc utrudnienia rozpoczną się nieco wcześniej. Trasa wyścigu w Chorzowie poprowadzi przez Aleję Harcerską, ul. Parkową, Kościuszki, Rynek, Katowicką, Nową, Skłodowskiej-Curie, Rodziewiczówny, Plac św. Jana, Maciejkowicką, Główną i Kluczborską, którą kolaże wjadą do Piekar Śląskich.
Około godz. 16:00 utrudnienia czekają na mieszkańców Siemianowic Śląskich. Peleton wjedzie do miasta od strony ul. Mysłowickiej, a następnie przejedzie ulicami Powstańców, Śląską, Staszica, rondo Siemion, Waryńskiego, Kapicy, Niepodległości, Wróblewskiego, gdzie kolaże skręcą w ulicę Telewizyjną, a następnie na Placu Alfreda Aleją Korfantego wjadą do Katowic.
W Katowicach 5 sierpnia od godz. 13:00 zamknięta zostanie aleja Korfantego od pętli słonecznej do Rynku. To w związku z przejazdem młodzieżowego Tour de Pologne. Kolejne utrudnienia zaczną się około godziny 16:00, mimo, że kolaże do Katowic wjadą dopiero po 17:00.
- Trasa będzie biegła od pętli słonecznej przez ulicę Dudy Gracza, Graniczną, Dolinę Trzech Stawów, powrót ulicą Francuską, Kościuszki i Mikołowską przez Plac Wolności z powrotem do ul. Korfantego - mówi Maciej Stachura z katowickiego Urzędu Miasta.
W kilkunastu punktach miasta pojawią się śluzy, którymi mimo zamknięcia ulic będzie można przejechać.
- Np. przy skrzyżowaniu 1 Maja i Warszawskiej, przy ul. Kościuszki i Powstańców, przy ul. Sokolskiej i Mickiewicza. Czyli jeżeli kolarze będą akurat jechać w innej części miasta, będziemy te śluzy uruchamiać i pojazdy czy też piesi będą mogli przechodzić - dodaje Stachura.
Organizatorzy proszą też żeby 4 i 5 sierpnia nie parkować przy następujących katowickich ulicach:
- al. Korfantego (4-5.08)
- Parkingi -Strefa Kultury (5.08)
- ul. Szkolna (5.08)
- pl. Miarki (5.08)
- ul. Pułaskiego (5.08)
- ul. Trzech Stawów (5.08)
- ul. Francuska (5.08)
- ul. Jagiellońska (5.08)
- ul. Poniatowskiego (5.08)
- ul. Sokolska (5.08).
Na wszystkich parkingach pojawi się w tym czasie dodatkowe oznakowanie. Pojazdy, które mimo to będą tam zaparkowane, zostaną odholowane.
Parkować na trasie przejazdu peletonu nie wolno też w Zabrzu. Wyścig przejedzie przez miasto 6 sierpnia, a to wiąże się z utrudnieniami dla kierowców.
W dniu wyścigu Drogowa Trasa Średnicowa w kierunku Katowic będzie przejezdna w obszarze miasta Zabrze, jednak bez możliwości zjazdu i wjazdu przez węzeł Roosevelta. Natomiast DTŚ w kierunku Gliwic na odcinku od węzła Rymera do węzła Roosevelta będzie przejezdna w obszarze miasta Zabrze wyłącznie do godziny 13.30. Po tym czasie objazd w kierunku Gliwic poprowadzony będzie ulicami: Rymera –Wolności i dalej w kierunku ulicy Brysza, Stalmacha zgodnie z istniejącym oznakowaniem kierunkowym. Ruch na DTŚ w kierunku Gliwic zostanie przywrócony po zakończeniu wyścigu, czyli około godz. 20.00.
W czasie wyścigu dojazd do os. Dzierżona możliwy będzie również dla jadących ul. Winklera od strony ul. Makoszowskiej. Podobnie jak w ubiegłym roku przejazd zostanie poprowadzony w miejscu istniejących barier betonowych. Na ul. Gen. de Gaulle'a od ul. Goethego do ul. Roosevelta oraz w obydwu kierunkach na ul. Roosevelta od Gen. de Gaulle'a do ul. 3 Maja zostanie utrzymany ruch dwukierunkowy.
Tour de Pologne w woj. śląskim to nie tylko utrudnienia dla kierowców, ale i pasażerów komunikacji miejskiej.
– Z racji skali wydarzenia w zasadzie każdy pasażer powinien zapoznać się z ogłoszonymi zmianami. To jedna z tych imprez, która w naszym regionie najbardziej wpływa na funkcjonowanie komunikacji miejskiej – przyznaje rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek.
Dlatego Zarząd Transportu Metropolitalnego zachęca do śledzenia facebookowego profilu ZTM Alert.
– W ostatnich tygodniach poświęciliśmy masę pracy, aby zminimalizować utrudnienia i zapewnić możliwość transportu pasażerom. Trasa przejazdu kolarzy jest jednak długa, setki ulic będą zamknięte i niestety wszyscy musimy się z tym zmierzyć. Aby uniknąć zaskoczeń należy zapoznać się z informacjami i zaplanować podróż z wyprzedzeniem – radzi Wawrzaszek.
Komunikat o utrudnianiach wyświetlany jest od 27 lipca na automatach biletowych. ZTM przygotował też prawie 3 tysiące plakatów, które zawisły w pojazdach komunikacji miejskiej.